چگونگی افزایش سرعت سایت

با توجه به مقاله های قبلی و مباحث مطرح شده افزایش سرعت سایت یکی از مهم ‌ترین و تأثیرگذارترین موارد در بازاریابی اینترنتی به حساب می‌آید و سعی بر این بوده است که در این مقاله نکات ریز تری را مطرح کنیم به دلیل اینکه که میتوان جز پارامترهای مهم در سئو سایت می باشد .

سرعت وب سایت

 با توجه به آمار های  و گزارش های موجود با یک ثانیه تاخیر درصد بازدید و ترافیک سایت شما به کلی تغییر خواهد کرد به همین دلیل سرعت لود یک وب‌ سایت به  یکی از پارامتر های  اصلی در زمینه موفقیت در سئو سایت  و فروش شما  تبدیل شده است . در سال های پیش با توجه به سرعت پایین اینترنت این فاکتور زیاد مهم نبود ولی در حال حاضر با توجه به اعلام رسمی گوگل پارامتر سرعت سایت جز پارامترهای اصلی سئو سایت به حساب می آید . بدلیل اینکه وقتی کاربر جستجو انجام میدهد در لحظه چند سایت را باز می کند و کافیه سایت شما با تاخیر لود شود کاربر صفحه شما را  بسته  و سایت رقیب شما را باز میکند  و فقط با چند ثانیه تاخیر در بازاریابی اینترنتی خود شکست بزرگی را متحمل شده اید .قبل از شروع به خواندن این مقاله پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به عوامل موثر بر بهینه سازی وب سایت را مطالعه نمایید .

سرعت استاندارد یک سایت چقدر است ؟

 با توجه به استاندارها بهینه سازی سایت ها سرعت بارگذاری یک سایت بین 1 تا 3 ثانیه می باشد  و اگر در این بازه سایت شما لود شود شما امتیاز یکی از فاکتور های مهم سئو سایت را گرفته اید و در نتیجه بازدید کنندگان و ترافیک بهتری را وب سایت خواهد داشت ، اگر سایت شما بین 3 تا 7 ثانیه لود شود باز هم شما جز استاندارهای سرعت سایت محسوب می شوید و با یه تفاوت که بازدید کنندگان کمتری نسبت به گروه اول خواهید داشت  و اما اگر سایت شما بین 7 تا 10 ثانیه لود شود سرعت بارگذاری سایت شما دچار مشکل است و در آینده با مشکلات زیادی روبرو میشوید و احتمالا اگر این مورد را برطرف نکنید سایت شما بازدید کنندگان خود را از دست خواهد و در نتیجه ترافیک کمتری سایت شما خواهد داشت .

 در ادامه این مقاله مطالبی را عنوان می کنیم که افزایش سرعت سرعت سایت شما بهبود یابد و همچنین دلایل مهم بودن  افزایش سرعت سایت را در زمینه های مختلف بیان میکنیم .در مقالات قبلی به طور مختصر در مورد عوامل موثر بر سرعت سایت صحبت کرده ایم اما در این مقاله قصد داریم تا شما را به طور کامل با این روش ها آشنا نماییم .

 حتما بخوانید

عوامل موثر بر افزایش سرعت سایت

انتخاب cms  مناسب برای وب سایت (مدیریت محتوا )

یکی از نقاط قوی یک سایت سیستم cms  یا مدیریت محتوا آن سایت می باشد که چقدر دست مدیر سایت در تغییرات و محتوا گذاری آن سایت باز می باشد . سیستم مدیریت محتوا های موجود  که جدیدا هم زیاد شده ولی با توجه به امکانات و آسان بودن و همچنین باز بودن کد های آنها مثل  مدیریت محتوا مثل وردپرس (WordPress) ، دروپال (Drupal) ، جوملا (Joomla)  که شاید در بیشتر موارد پارامتر مثل هم داشته باشند ولی باز هم برتری نسبی نسبت به هم داشته باشند که کاربر را به استفاده از این مدیریت محتوا ترقیب می کند . در بعضی از شرکت ها مثل شرکت رایسان از CMS  های اختصاصی برای نوشتن وب سایت های خود استفاده می کنند .

 انتخاب هاست مناسب

دومین موردی که بعد از انتخاب مدیریت محتوا باید برای افزایش سرعت سایت‌ به آن بپردازیم انتخاب هاست قوی و کارآمد است . شاید مسئه ای باید که بیشتر مدیران سایت ها به آن توجه زیادی نمیکنند و و بدنبال ارزان ترین سرویس هاست برای سایت هستند ولی در انتخاب هاست به غیر از انتخاب شرکت سرویس دهنده با توجه به نوع وب سایت به هاست اشتراکی یا اختصاصی ، مشخصات سرور ، هاست های ابری و  پلن های مختلف انتخاب هاست ، باید توجه لازم را انجام داد . در صورتی که در اولین گام خود این مورد را نادیده بگیرند و با بدون تحقیق و بررسی هاست سایت را انتخاب کنند شاید با شکستی روبرو خواهند شد و نتیجه لازم را نخواهند گرفت پس بنابراین برای پرداخت کردن پول کمتری آینده سایت خود را به خطر نیاندازید (قببلا در مورد تاثیر هاست بر سئو سایت به طور کامل توضیح داده ایم )

 فعال‌سازی کش مرورگر (Browser Caching)

فعال‌سازی قابلیت کش مرورگرها، می‌تواند به مقدار  زیادی سرعت لود ‌سایت شما برای کاربران را بیشتر کند. کش  به پروسه ذخیره‌سازی اطلاعات موجود در وب‌سایت شما از جمله فایل‌های چندرسانه‌ای، عکس‌ها، فایل‌های مربوط به قالب و کدنویسی آن (فایل های CSS ,JavaScript و اسناد HTML) در مرورگر کاربران گفته می‌شود.
در این حالت، فایل‌های سایت شما فقط برای بار اول نیاز به بارگذاری  شدن و ذخیره‌سازی دارند. برای دفعات بعد نیازی به دانلود مجدد فایل‌ها نیست. به همین دلیل  کاربران در دفعات بعدی مراجعه به سایت، با سرعت چندین برابر بیشتر آن سایت را به صورت کامل باز می‌کنند. اگرچه امروزه بیشتر مرورگرهای این قابلیت را به صورت خودکار اعمال می‌کنند ، اما شما باید از این مورد اطمینان پیدا کنید . برخی از سایت‌ها دسترسی‌های لازم برای چنین کاری را به مرورگرها نمی‌دهند. شما باید از این مسئله اطمینان حاصل کنید و در صورتی که قابلیت کش سایت فعال نبود با توجه به مدیریت محتوا استفاده شده اگر کدنویسی شده بود با اعمال کردن کد مورد نظر و اگر از مدیریت محتوا های آماده استفاده شده بود افزونه مورد نیاز را با توجه به آن نصب نموده و این قابیلت فعال می نمایید .

 فعال‌سازی Gzip Compression

همانطور که میدانید فرایند فشرده سازی فایل ها در سیستم بدین صورت بود که فایل ها را برای کاهش حجم فشرده می کردند با پسوند های مختلف مثل زیپ ،  قابلیت Gzip Compression هم از همین متد استفاده می‌کند. در واقع شما با کمک این قابلیت، می‌توانید برخی از فایل‌های موجود در هاست و وب‌سایت خود را بهینه و فشرده کنید تا با این کار حجم نهایی وب‌سایت کاهش پیدا کند.

عملکرد اصلی این سیستم شامل فایل‌های اصلی کدنویسی قالب یک سایت است. Gzip Compression مواردی همچون فایل های CSS یا HTML را به روشی نوین بهینه‌سازی می کند. از جمله اقداماتی که در Gzip Compression برای این نوع فایل‌ها صورت می‌گیرد، حذف فضاهای خالی بین کدها و کدهای بدون استفاده است. این تغییرات اغلب در فایل های استایل یک قالب، صورت می‌گیرد تا بتوان از طریق آن حجم نهایی آن صفحه یا صفحات را به مقدار محسوسی کاهش داد. نتایج و آمار نشان می‌دهند استفاده از این قابلیت می‌تواند تا 70% حجم یک صفحه را کاهش دهد! این مقدار باعث می‌شود تا سرعت بارگذاری سایت شما بهبود مناسبی پیدا کند.

 استفاده از قابلیت Expires Headers
Expires Headers قابلیتی است که به مرورگرها اجازه می‌دهد تا نسخه کش شده از یک صفحه را، به جای هر بار بارگذاری مجدد نمایش دهند .  این قابلیت ویژگی های خیلی زیادی مثل کاهش مدت زمان ارتباط با سرور  ، کاهش مدت زمان بارگذاری صفحات سایت و  کاهش استفاده از پهنای باند سرور  می باشد . اگر بخواهیم بیشتر توضیح دهیم  مرورگرها برای نمایش و بارگذاری یک صفحه از یک سایت، درخواست‌هایی به سرور ارسال می‌کنند. وقتی اولین باری که یک سایت در یک مرورگر به صورت کامل بارگذاری شد، اطلاعات تکمیلی آن در قسمت کش مرورگر آن ذخیره می‌شود. این قابلیت  به مرورگرها این امکان را می‌دهد تا زمانی که آنها وارد یک سایت شدند ، به جای اینکه شروع به ارسال درخواست و بارگذاری تک تک بخش‌های سایت کنند ، همان نسخه ذخیره شده و دست نخورده‌ای که از قبل در حافظه موقت خود ذخیره کرده‌اند را نمایش دهند. تنها نکته‌ای که این قابلیت را با قابلیت Browser Caching متفاوت می‌کند، امکان تعیین فرمت فایل‌ها و مدت زمان ذخیره‌شدن آنها است. با استفاده از چنین قابلیتی، تعداد درخواست‌های به شدت کاهش می‌یابد و همین مسئله در نهایت به نفع سایت شما خواهد بو د؛ چرا که منابع سایت و پهنای باند سرور شما کمتر از قبل مورد استفاده قرار گرفته و در نتیجه سرعت سایت شما بهبود پیدا می‌کند.

 6. فشرده‌سازی فایل های JavaScript و CSS

از دیگر پارامتر های افزایش سرعت یک سایت فشرده‌سازی فایل‌های جاوا اسکریپت و css می‌باشد . منظور ما از فشرده سازی کم حجم کردن این فایل‌ها نیست ؛ بلکه ادغام کردن چندین فایل در یک فایل است . این فرآیند Minify نامیده می‌شود. همانطور که می‌دانید یک وب‌سایت شامل صدها فایل گوناگون است که بسیاری از آنها ممکن است فایل‌های JavaScript و CSS باشند. شما می‌توانید کدهای اصلی این فایل‌ها را جمع آوری کرده و همگی آنها را در یک فایل ذخیره کنید. در این حالت به مقدار قابل‌ توجهی فایل‌های اضافی را از سرور حذف کرده و سایت را سبک‌تر می‌کنید. چنین اقدامی باعث می‌شود تا درخواست‌های مرورگرها برای خواندن اطلاعات هر فایل کاهش یافته و در نتیجه سرعت بارگذاری سایت افزایش پیدا کند. این فرآیند کار خیلی ساده ای نیست و پیشنهاد می‌کنیم این کار را به یک متخصص طراحی وب واگذار کنید. با این حال برای این کار ابزارهای گوناگونی عرضه شده است. به عنوان مثال برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس افزونه‌هایی  وجود دارد که این موارد را برطرف میکند .

7. لود عکس ها و مطالبی که در مرحله اول دیده می شود

قابلیت عالی که چند سالیست اضافه شده است ، امکان استفاده از افزونه‌هایی برای بهینه‌سازی تصاویر به سبکی جدید است .مثلا در راستای این ویژگی افزونه‌هایی با عنوان LazyLoad منتشر شده‌اند که با فرآیندی جالب، باعث بهبود سرعت سایت و بارگذاری تصاویر آن می‌شوند. در حال حاضر بسیاری از سایت‌های که اطلاعات صفحه اصلی زیادی دارند و شاید با مشکل لود تمام صفحه روبرو خواهند شد از این قابلیت برای افزایش سرعت سایت استفاده می‌کنند.
روش کار این پلاگین به این صورت است که در صورت نصب و فعال بودن آن، مرورگرها فقط تصاویری از یک سایت را بارگذاری می‌کنند که در محدوده دیدشان وجود دارد. به عبارت ساده‌تر شما وقتی وارد یک سایتی که این قابلیت در آن فعال است می‌شوید، فقط تصاویری را می‌بینید که در کادر مرورگر شما دیده می‌شوند، و زمانی که شما سایت را به قسمت‌های پائین‌تر اسکرول کنید، تصاویر بعدی به نوبت بارگذاری و همراه با افکت ظاهر می‌شوند. استفاده از این سیستم کمک شایانی به کاهش تعداد آیتم‌های در حال دانلود برای مرورگرها می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود تا سایت شما با سرعت بیشتری لود شود .

8. بهینه‌سازی تصاویر موجود در وب‌سایت

با توجه به این که امروزه سایت ها بسیار زیاد  از عکس ها استفاده می کنند حجم بالایی از پهنای باند یک وب‌سایت را اشغال می‌کنند و در کل شاید کاربران برای لود عکس ها با مشکل روبرو بشوند با توجه به این مورد از بهینه سازی تصاویر استفاده میکنیم . در صورتی که از این مورد استفاده نکنید و اعمال نکنید با کاهش چشم‌گیر سرعت بارگذاری سایت روبرو میشویم . از همین رو بهینه‌سازی تصاویر یکی از اصلی‌ترین اقدامات هر وب‌مستری برای افزایش سرعت سایت است .

9. حذف بخش های اضافی  سایت

خیلی از سایت ها مواردی را استفاده میکنند که شاید نبودش در سایت مشکلی ایجاد نمیکند و با بررسی جامع سایت خود امکاناتی که سرعت لود را پایین می اورد را باید حذف کنید مثلا بعضی از سایت ها از اسکریپت های مختلف و متعددی استفاده می کنند که حقیقتاً لزومی به حضور تعداد زیادی از آنها در یک سایت نیست.

با استفاده از سایت Pingdom می توانید اسکریپت های خارجی سایت خود را شناسایی کنید و ببینید که کدام یک از آن ها بیشتر از دیگر بخش های سایت نیاز به زمان دارد تا به صورت کامل بارگذاری شود. سپس می توانید مواردی که غیر ضروری هستند را بشناسید و آن ها را حذف کنید.
از دیگر موارد مشابه در همین زمینه، لینک های از کار افتاده یا لینک های شکسته هستند که حضورشان هیچ توجیهی در یک سایت ندارد . چنین لینک هایی که با صفحات 404(مقاله مربوط به خطای 404 چیست رابخوانید ) نیز شناخته می شوند، باید در اسرع وقت حذف و یا به صفحات دیگر ریدایرکت شوند. این مسئله ثابت شده است که باقی ماندن لینک های از کار افتاده در افت سرعت یک سایت تأثیر زیادی می گذارند .

10 . بهینه‌سازی دیتابیس

بهینه‌سازی دیتابیس یک سایت از دیگر راه های افزایش سرعت سایت است. این نوع بهینه سازی ها باید به صورت مستمر و در زمان های مشخص (برای مثال ماهی یک الی دو بار) انجام شود. به ویژه اگر شما از CMS های سنگین استفاده می کنید.
از دلایلی که حتماً باید به این مسئله توجه کرد این است که اطلاعات خیلی زیادی از بخش های مختلف یک سایت مثل اطلاعات ذخیره شده توسط افزونه ها، لاگ ها و اطلاعات آمار و ارقام، بخش نظرات کاربران و ده ها قسمت متفاوت دیگر در دیتابیس ذخیره می شوند. اگر به صورت مستمر این اطلاعات را بهینه‌سازی نکنیم، حجم زیادی از فضای هاست و پهنای باند سایت ما اشغال شده و در نتیجه سایت سنگین می شود و به دنبال آن بارگذاری آن بیش از پیش به طول می انجامد. بنابراین برای اینکه با افت سرعت سایت رو به رو نشویم، باید هر از گاهی اقدام به پاکسازی و بهینه سازی پایگاه داده ها کنیم. اما خیلی توجه کنید که قبل از هر باری که تصمیم به انجام این کار گرفتید، یک بک آپ از تمام اطلاعات روی هاست تهیه کنید. چرا که خیلی وقت ها ممکن است عملیات پاکسازی دیتابیس منجر به حذف برخی فایل های ضروری شود. در صورتی که این قبیل فایل ها حذف شوند، ممکن است سایت با اختلالات زیادی رو به رو شده و یا حتی به طور کل از دسترس خارج شود .

 حتما بخوانید

تاثیر هاست بر سئو سایت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهپنل smsواتس اپتماس