بررسی عوامل بالا یا پایین بودن bounce rate به صورت غیر واقعی

bounce rate چیست

یا نرخ پرش یکی از مهمترین عواملی است که سلامت و کارایی یک سایت را نشان خواهد داد و یکی از ملزوماتی محسوب می شود که مدیری باید درباره bounce rate سایت خود مطالعه کرده و درباره بالا یا پایین بودن آن و دلایل مرتبط با این امر مطالعه کنند و مشکلات مربوط به بانس ریت را حل نماید.

در مقاله bounce rate چیست و چه کاربردی دارد؟ به بررسی مفهوم  bounce rate و بررسی آن در ابزار گوگل آنالیتیکس پرداختیم در این مقاله در ادامه مقاله قبلی دلایل بالا و پایین بودن bounce rate را بررسی خواهیم کرد .

دلایل bounce rate بالا یا پایین به صورت غیر واقعی

همان‌طور که گفته شد دلایل بسیار زیادی در سئو سایت وجود دارد که باعث خواهد شد bounce rate سایت شما بالا یا پایین باشد در نتیجه با ادامه این مطلب همراه ما باشید تا جزئیات دلایل ذکر شده را بررسی نموده یاد بگیرید چگونه می توانید از راه های درست می توانید بانس ریت سایت خود را کاهش دهید و نتیجه ی بهتری را دریافت کنید.

• دلیل اول: هدایت ترافیک از سوی ربات های اسپم یا ارجاعات تقلبی

در سراسر وب ربات های بسیار زیادی وجود دارند که می توانند وارد وب سایت شما شوند، در میان این ربات ها برخی کاملاً خوب و بی آزار بوده و کاری به کار وب سایت شما ندارند که در این دسته از ربات ها می توان به ربات های گوگل اشاره کرد که تنها دلیل ورود به سایت شما در مورد ربات گوگل، بررسی، مطالعه و در نتیجه امتیاز دهی است، اما برخی از ربات ها به خوبی ربات های گوگل نبوده و اسپم محسوب می شوند و به کارهایی مانند دزدی مطالب، کپی آن ها در سایت های اسپم و غیره می پردازند در نتیجه باعث خواهند شد در ابزار گوگل آنالیتیکس نتایج غیر واقعی در مورد bounce rate مشاهده شود که گاهی بازه ی بین 0 تا 100 درصد را شامل خواهد شد.

این ربات های اسپم می توانند به طرز عجیبی باعث ایجاد تغییر و دست کاری در نتایج وب سایت شما شود و سلامت سایت را به خطر بیاندازد، یکی از راه های تشخیص راحت این ربات های مشاهده bounce rate است که به صورت غیر واقعی در چنین مواقعی تغییر خواهد کرد.

 حتما بخوانید

سئو منفی چیست ؟

ربات های مشاهده bounce rate

در حساب کاربری گوگل آنالیتیکس خود با کلیک بر روی لینک های ارجاعی و ترافیک های مشخص شده و کمی دقت و تأمل در نتایج متوجه خواهید شد که حجم زیادی از این ترافیک ها از ربات های خاصی بوده و در نتیجه باعث شده bounce rate سایت به طرز وحشتناکی بالا رود و دلیل این امر نیز این است که بازدید کنندگان واقعی نبوده و تنها باعث انحراف bounce rate اصلی سایت خواهند شد و در نتیجه نرخ پرش درستی حاصل نمی شود.

ترافیک در bounce rate

•دلیل دوم: تنظیمات حساب کاربری و یا کد نویسی های سایت شما برای محاسبه bounce rate مناسب و صحیح نیست

تنظیمات نادرست در حساب کاربری گوگل آنالیتیکس موجب خواهد شد که حتی نرخ پرش 0 درصد را برای وب سایت خود مشاهده نمایید که همان طوری که در ابتدای این مقاله گفته شد این آمار کاملاً غیر واقعی است و باید دقت شود زیرا تنظیمات درستی را اعمال نکرده اید، در این حالت باید بدانید که وب سایت شما در وضعیت بسیار بدی قرار دارد و مشکل جدی سایت شما را تهدید می کند به عنوان مثال در تصویر ذیل می توانید مشاهده کنید که نرخ پرش و bounce rate یک وب سایت همیشه 0 و یا 100 درصد است که همین نشان دهنده یک مشکل جدی خواهد بود.

محاسبه bounce rate

دلایل متفاوتی وجود دارد که می تواند موجب این امر شود، به عنوان مثال تداخل بین کد ها و افزونه ها، قرار دادن کد دسترسی در یک محل اشتباه و یا حتی استفاده از گوگل آنالیتیکس در صفحات مختلف می تواند دلیل این اختلال باشد و باید خیلی سریع آن را برطرف نمایید.

خوشبختانه برای عیب یابی مشکل مربوط به bounce rate و تنظیمات حساب کاربری گوگل آنالیتیکس و وب سایت شما برای مرورگر کروم یک افزونه کاربردی وجود دارد، پس شما می توانید با نصب افزونه کمکی گوگل یعنی Google Tag Assistant برای مرورگر کروم محل رخ دادن خطا را مشاهده نمایید و نسبت به رفع آن اقدام کنید.

روش های بهینه سازی bounce rate مرتبط با صفحات سایت

اکنون در پایان این مقاله هستیم و تمامی دلایل بالا بودن بیش از اندازه bounce rate و یا حتی پایین بودن غیر عادی آن بررسی شد، حال می دانیم که نرخ پرش مناسب یک وب سایت باید چند باشد ولی اکنون در پایان به موضوع بهینه سازی bounce rate خواهیم پرداخت و شرح خواهیم داد که چگونه می توان مشکلات مرتبط با بانس ریت را حل نمود و تعامل کاربران با وب سایت خود را بهبود داد.

هر چه یک کاربر بتواند سایت شما را راحت پیدا کند و در آن گم نشود در نتیجه تمایل بیشتری نسبت به گشت و گذار در آن خواهد داشت و همچنین کاربر با حس یک تجربه عالی در مورد تجربه کاربری و محیط کاربری سایت شما می تواند باعث شود تا کاربر جذب شده و در سایت باقی بماند و حتی از کاربران و بازدید کنندگان دائمی سایت شما باشد.

•  دلیل اول کاهش bounce rate: واضح بودن مسیر های ناوبری سایت

به عنوان مثال در تصویر زیر شاهد سایت Bathstore هستید که به خریدارانش پیشنهاد می کند تا از مسیر های کوتاه تری برای دسترسی به اهدافشان استفاده نمایند، با ناوبری راحت تر کاربران دچار مشکل نشده و دقیقاً می دانند که در کجا قرار دارند و باید چه کاری را برای رسیدن به هدف خود انجام دهند در نتیجه حس بهتری از کار با وب سایت شما خواهد داشت و این حس تبدیل یک ماندگاری بیشتری خواهد شد.

واضح بودن مسیر های ناوبری سایت

در نقطه مقابل این وب سایت شما می توانید سایت عینک آلفرد را مشاهده کنید که می توانید ببیند در این سایت هیچ‌گونه راهنمایی برای کاربر وجود ندارد در نتیجه کاربر بسیار سردرگم شده و حتی ممکن است اگر محصول مورد نظر خود را پیدا کرده است خیلی زود وب سایت شما را ترک نماید، پس توجه کنید هرچقدر هم که بازاریابی قوی داشته باشید باید طراحی واکنش گرا و کاربر پسندی را نیز به بازدیدکنندگان خود هدیه دهید.

سایت عینک آلفرد

•دلیل دوم کاهش bounce rate: استفاده مفید و درست از صفحات اصلی سایت برای هدایت و راهنمایی مشتریان

فرض کنید که صفحه اصلی شما حکم یک لابی هتل را دارد و باید کاری کنید کاربران پس از ورود به هتل شما محل هر چیز را بدانند و سردرگم نشوند، در نتیجه به سادگی می توانند به اهداف خود دست یابند و همین موضوع باعث خواهد شد که ماندگاری بیشتری در سایت شما داشته باشد و در نهایت منجر به کاهش bounce rate سایت شما شود.

• دلیل سوم کاهش bounce rate: وجود کلید های راهنمایی مستقیم در صفحه های مختلف سایت شما

این موضوع را فراموش نکنید که تمامی کاربران سایت شما مستقیماً وارد صفحه اصلی نخواهند شد و ممکن است اولین صفحه ای که مشاهده می کنند یکی از صفحات جانبی سایت باشد در نتیجه اگر شما در تمامی صفحات سایت خود کلید های ناوبری سریع را برای راحتی کار کاربران خود تعبیه کنید این امر موجب خواهد شد تا تعامل کاربر شما با سایت بیشتر شده و در نتیجه bounce rate کاهش پیدا کند و کاربران به گشت و گذار در وب سایت شما بپردازند.
این کار باعث خواهد شد زحمت پیدا کردن صفحات و کارهای اصلی از دوش کاربران برداشته شود و تجربه کاربری آسان را به آن ها هدیه دهید تا این هدیه باعث بهبود bounce rate وب سایت شود.

وجود کلید های راهنمایی مستقیم در سایت

•  دلیل چهارم کاهش bounce rate: افزایش سرعت وب سایت را دست کم نگیرید!

اگر وب سایت شما سرعت بارگذاری بالایی داشته باشد در نتیجه کاربران خیلی راحت در آن به گشت و گذار خواهد پرداخت و همین موضوع باعث خواهد شد bounce rate بهبود پیدا کند، طبق تحقیقات انجام شده و آمار منتشر شده توسط کیس متریکس تنها 3 ثانیه تأخیر در بارگذاری کافی است که کاربران خسته شده و سایت را ترک نمایند.

• دلیل پنجم کاهش bounce rate: استفاده مناسب از پاپ آپ و چت آنلاین

یکی از بهترین انتخاب ها برای ماندگاری استفاده مناسب از پاپ آپ های جذاب و صفحه ارتباط با کاربران در لحظه است سعی کنید همواره بهترین انتخاب را داشته باشید تا کاربر را به ماندگاری در سایت دعوت کنید تا در نتیجه bounce rate سایت شما بهبود یابد.

استفاده نامناسب از پاپ آپ مانند این است که زمان خروج کاربر علاوه بر این که نتوانید جلوی آن را بگیرید بلکه باعث شوید از بازدید مجدد آن نیز جلوگیری شود و کاربر نخواهد این سایت مجدداً مشاهده نماید اما با استفاده درست از پاپ آپ دقیقاً در زمانی که کاربر فکرش را نمی کند شما می توانید پیشنهادی خیره کننده به آن دهید و باعث شوید ماندگار شود و نتواند پیشنهاد شما را رد کند.

پس فراموش نکنید خود را همیشه جای کاربر گذاشته و فکر کنید که چه چیزی ممکن است در عین ناباوری باعث شود که در یک وب سایت باقی بمانید و آن را ترک نکنید، در تصویر زیر یک پیشنهاد جذاب در کنار طراحی جذاب تر آن می تواند باعث شود که کاربر در سایت بماند و خارج نشود و حتی دوستانی را به سایت شما دعوت کند تا از قابلیتی که برای او آشکار کردید استفاده کنند.

استفاده درست از چت های آنلاین با کاربر نیز می تواند همین ویژگی را ایجاد کند و دقیقاً زمانی که کاربر قصد خروج از سایت را دارد و از امکانات شما اصلاً راضی نیست بتوانید با استفاده از چت آنلاین اعتماد وی را مجدداً به دست آورید و باعث شوید که در سایت باقی بماند برای رسیدن به اهداف خود تلاش کند.

شما با ارتباط برقرار کردن با کاربر می توانید مشکلات وی را حل کرده و به سؤالات او پاسخ دهید که دقیقاً همین موضوع می تواند باعث شود تا کاربر به سایت اعتماد کرده و به گشت و گذار در وب سایت شما بپردازد.
تمامی عوامل و فاکتور های گفته شده در این مطلب می تواند در نهایت منجر به بهبود bounce rate سایت شما شده و پیشرفت را برای شما به دنبال داشته باشد زیرا سایتی که کاربران از حضور در آن لذت برده و نخواهند از آن خارج شوند قطعاً موفق خواهد بود.

 حتما بخوانید

bounce rate چیست و چه کاربردی دارد؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهپنل smsواتس اپتماس