امنیت در پروتکل https

شبکه ها ی کامپیوتری و اینترنت دارای پروتکل های مختلفی هستند که هرکدام وظیفه خاصی را به عهده دارد . http یکی از این پروتکل هاست که وظیفه انتقال اطلاعات بین سرویس دهنده و سرویس گیرنده را به عهده دارد . اگر شما اهل گشت و گذار در اینترنت باشید به طور قطع این آدرس را در نوار مرور گر خود دیده اید و بارها برایتان سوال پیش آمده است که این آدرس چیست و چه وظیفه ای را به عهده دارد .ما در این مقاله قصد داریم که شما را به طور کامل با این پروتکل آشنا نماییم . بد نیست قبل از این که به سراغ پروتکل http برویم شما را با انواع داده آشنا کنیم .

بررسی https

این پروتکل را شما باید در موقع طراحی سایت خود در نظر بگیرید چرا که صد در صد روی سئو سایت خود تاثیرگذار است چه در سئو محلی مثل سئو سایت در اصفهان  یا شیراز ، مشهد و چه در سئو کلی سایت . داده هایی که در اینترنت انتقال داده می شوند به دو دسته داده های امن و داده های غیر امن تقسیم می گردند . داده های غیر امن داده های عمومی هستند که برای انتقال آن ها نیاز و حساسیت و امنیت وجود ندارد . اما داده های امن داده هایی مثل شماره کارت پول ، شماره موبایل و … می باشد که انتقال این اطلاعات نیاز به حفاظت دارد و اگر محافظت نشود ممکن است مشکلاتی را برای کاربر به همراه داشته باشد .

حال بعد ار آشنایی شما با داده ها به سراغ تعریف و آشنایی با  https  می رویم .

 حتما بخوانید

ترافیک وب سایت چیست ؟

https  چیست ؟

http  مخفف کلمه (Hyper text transfer Protocol) برای انتقال اطلاعات بین سرور و کلاینت استفاده می شود . انتقال اطلاعات به این صورت خلاصه می شود که هر وب سایت دارای تعدادی سرور است که اطلاعات و خدمات را در اختیارر کاربر قرار می دهد و راه ارتباطی  و اتصال بین سرور و کلاینت توسط پروتکل  http   (یا پروتکل انتقال ابر متن است . )  در مسیر http  هیچ حساسیت و امنیتی وجود ندارد و اطلاعات در دسترس تمام افراد قرار می گیرد . اگر اطلاعات و داده نیاز به امنیت داشته باشد. از پروتکل  https  یا پروتکل انتقال امن ابر متن استفاده می شود .  s  در آخر httpd  به شما نشان می دهد که تمام ارتباطات   و انتقالات بین سرور و مروگر کدگذاری شده است .

پیتر اکرسل این دو پروتکل را این گونه توصیف می کند که اگر از پروتکل  http  استفاده کنید اطلاعات از لوله های شفاف عبور می کنند و هرکس قادر به دیدن آن ها می باشد . اما در اتصال اطلاعات با  https  تمام لوله ها مات و در هستند و فقط افراد در ابتدا و انتهای لوله می توانند به اطلاعات دسترسی داشته باشند و آن ها را مشاهده کنند .

نحوه نمایش این پروتکل به این صورت است که در کنار آن ها آیکون قفل نمایش داده می شود . مثلا https ://raysan.ir  که در کنار آن قفل نمایش داده شده است .

https

استقبال از  https  :

استفاده از https  در سال های اخیر به دلیل امنیت و حفاظت از هویت و حریم شخصی افراد در سال های اخیر شتاب بسیاری به خود گرفته است و مدیران وب سایت ها برای امنیت بیشتر ترجیح می دهند که از  https  استفاده کنند .

روش کار پروتکل https  چگونه است  ؟

https  از دو پروتکل  ssl  و  tls  که دارای ساختار نامقتقارن و دو کلید خصوصی و عمومی هستند استفاده می کنند . روش کار را با مثالی برای شما توضیح می دهیم . فرض کنید شما یک صندوق دارید که شخص اول صندوق را برای شخص دوم میفرستد . این صندوق دارای دو قفل است . یک قفل که با کلید عمومی باز می شود و یک قفل که با کلید خصوصی باز می شود . وقتی در مسیر انتقال در صندوق با کلید عمومی باز شود اطلاعات بهم ریخته می بیند  اما اگر شخص دوم که کلید خصوصی را دارد در صندوق را باز کند تمام  اطلاعات به درستی دریافت می شود . روش کار  https  هم به همین طریق است . هنگامی که مرورگر برای انتقال اطلاعات درخواست ارتباط  https  میکند گواهی نامه ssl  از سمت وب سایت ارسال می شود و انتقال اطلاعات به صورت کدگذاری شده و رمز گذاری شده بین سرور و مرورگر رد و بدل می شود . پس چون این تبادل اطلاعات به صورت رشته ای از کدها و کارکترها می باشد و نیاز به کلید خصوصی دارد هکرها نمی توانند به آن ها دسترسی پیدا کنند و انتقال اطلاعات امن است .

ssl

مزایای  استفاده از  https  :

امنیت اطلاعات :

مهم ترین مزیت  https  که در مورد آن صحبت شد امنیت اطلاعات است . این را در نظر بگیرید که امنیت برای همه وب سایت ها حتی سایت های کوچک هم تاثیر مثبت دارد و آن ها هم می توانند  از  https  استفاده کنند . در ضمن امنیت باعث بهبود رتبه وب سایت شما نیز می شود .

دسترسی بهتر به اطلاعات :

اگر وب سایت شما  http  باشد و از پروتکل https  دریافت اطلاعات بکند در این انتقال اطلاعات داده های حساس از بین می روند و در Direct  نمایش داده می شوند . اما اگر از پروتکل  https  استفاده کنید ذخیره و دریافت اطلاعات به صورت امن انجام می شود . اگر شما از  https  استفاده کنید در دریافت اطلاعات از  http  نیز با مشکلی روبه رو نمی شوید .

تاثیر  https  در سئو سایت :

تاثیر  http  در سئو سایت به صورت  عینی و دقیق قابل تشخیص نیست اما این نکته را در نظر بگیرید که خود گوگل اعلام کرده است که استفاده از https  به عنوان یک مزیت در رتبه بندی وب سایتها به حساب می آید .

در کنار این مزایا می توان به این مزیت نیز اشاره کرد که کاربر در این وب سایتها با اطمینان بیشتری خرید می کند و افزایش کاربر و نرخ کلیک باعث افزایش خرید و همچنین بهبود رتبه وب سایت شما نیز می شود .

معایب استفاده از https :

پروتکل  https  در کنار تمام مزیت هایی که برای شما دارد معایبی را نیز به همراه دارد در زیز به برخی از مهترین معایب  https  اشاره می کنیم .

احتمال رخ دادن اشتباه زیاد است :

در هنگام انتقال اطلاعات و سایت از  http  به  https  حساسیت زیادی وجود دارد و ممکن است تمام اطلاعات و جزییات انتقال داده نشود و اشتباه رخ بدهد . احتمال رخ دادن این مشکلات هرچه قدر هم کم باشد  اما وجود دارد .

کاهش سرعت :

https  به دلیل مسائل امنیتی و انتقال اطلاعات اضافه تر نسبت  http  سرعت کم تری دارد و سرعت وب سایت شما را کاهش می هد .برای آشنایی بیشتربا عوامل موثر بر سرعت سایت پیشنهاد می کنیم مقاله عوامل موثر در افزایش سرعت سایت را بخوانید .

ssl

افزایش هزینه :

سالانه باید برای دریافت گواهینامه  ssl  هزینه ای را پرداخت نمایید که این هزینه می تواند  تاثیر منفی  به همراه داشته باشد .

استفاده از https  هر روز در حال بیشتر شدن است و بیشتر وب سایت های معتبر از این پروتکل استفاده می کنند . این پیشرفت آنقدر زیاد است که احتمال می رود در سال های اخیر دیگر هیچ سایتی از  http  استفاده نکند . همچنین گوگل اعلام نکرده است که بزودی کنار وب سایت هایی که از این پروتکل استفاده نمی کنند علامت Not Secure    را برای ناامن بودن  قرار می دهد .

در این مقاله ما به صورت کامل به بررسی پروتکل https  و مزایا و معایب https  پرداختیم . امیدورایم که این مقاله بتواند به سوالات شما در این زمینه پاسخ بدهد . 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهپنل smsواتس اپتماس