ارتباطات در شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی یا از نظر دیگر همان کلمه ی سوشیال نتورک در واقع اصطلاحی نیست که احساس کنید اخیرا به وجود آمده است . در حقیقت از همان انسان های نخستین نیز این واژه مصرف میشده است به صورتی که انسان ها سعی می کردند به عناوین مختلف با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و بتوانند توسط این ارتباط ، احساسات و عواطف یکدیگر را به خود جلب نمایند . اما نکته مهم آن است که عاملی که باعث شده است کلمه شبکه اجتماعی در دوران کنونی بدین شکل بصورت ویژه مورد استفاده قرار گیرد ، پیشرفت و توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات است . در گذشته انسان ها به ابزارهای دیجیتال دسترسی نداشتند و تنها می توانستند شبکه اجتماعی خود را در مقیاس محله ها ، شهر ها برقرار کنند . اما امروزه با سهولت دسترسی انسان ها به ابزارهای دیجیتال ، آن ها می توانند در وسعت های بسیار بزرگتر و بدون محدودیت های جغرافیایی ، شبکه های اجتماعی خود را برقرار کنند . قبلا در مقاله ی معرفی تاریخچه و اهداف شبکه های اجتماعی اشاره های کوچکی به این مفاهیم داشتیم و به تعریف برخی از اهداف شبکه های اجتماعی پرداخته ایم . در این مقاله به تعریف مفاهیم شبکه های اجتماعی و اصطلاحات مرتبط با آن می پردازیم و در مقاله های بعدی بیشتر در مورد کاربرد شبکه های اجتماعی برایتان توضیحات ارائه خواهد شد . پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید .

 

تاریخچه کلمه شبکه اجتماعی

کلمه شبکه های اجتماعی از حدود یک و نیم قرن پیش به وجود آمده است . مشخصا در آن زمان منظور از کلمه شبکه اجتماعی ابزارهایی شبیه اینستاگرام ، یوتیوب ، لینکدین و … نبوده است و این کلمه برای شرح شبکه ای از انسان ها به کار رفته می رفته است که با یکدیگر در ارتباط هستند و دوستی دارند . اگر بخواهیم کمی پیشرفته تر به معنای این واژه یعنی شبکه اجتماعی بپردازیم در اصل باید شبکه اجتماعی را به مانند یه گراف در نظر بگیریم که افراد همانند گره های این گراف هستند و ارتباطات بین افراد به مانند خطوط ارتباطی بین این گره ها می باشد . هر نفر با یک یا چند نفر دیگه در ارتباط است و با آن ها دوستی دارد .

 

 

 حتما بخوانید

آموزش کامل اینستاگرام و تحلیل و آنالیز اینستاگرام

تعریف شبکه های اجتماعی

 

اگر ما نیز بخواهیم تعریف پیشرفته و کمی علمی نسبت به مفهوم شبکه اجتماعی داشته باشیم می توانیم بدین گونه آن را شرح دهیم :
یک شبکه اجتماعی زمانی به وجود می آید که ساختاری از گره های مرتبط و متصل به هم ، بوجود بیایند حال اینکه این گره ها می تواند بیانگر یک نفر یا یک سازمان یعنی گروهی از نفرات باشد .
با بیان کردن چنین تعریفی از شبکه اجتماعی ، می توان گفت اصطلاح شبکه اجتماعی یک مفهوم بسیار گسترده و عمیقی می باشد که به همه ی انواع شبکه ها حتی شبکه های اجتماعی انسانی می تواند تخصیص یابد و نمیتوان این واژه را صرفا به ابزارهای دیجیتال که در قالب شبکه اجتماعی پیاده سازی شده اند ، خلاصه کرد .حال اگر بخواهیم تعریف شبکه اجتماعی را کمی عامیانه تر و عمومی تر بیان کنیم بایستی چینی خصوصیاتی را برای آن تعریف نماییم:

– انسان ها در شبکه اجتماعی می توانند پروفایل های عمومی یا خصوصی داشته باشند .
– می توانند در پروفایل خود فهرستی از دوستان خود را قرار دهند .
– هر شخص یک نام مختص به خود دارد که این نام در هر شبکه اجتماعی اسم معادل با خود را دارد مثلا در یک شبکه اجتماعی از آن با نام Friend استفاده می شود .
– افراد می توانند ارتباطات خود با دیگران و ارتباطات بقیه افراد را با یکدیگر با در نظر گرفتن محدودیت ها مشاهده نمایند .

شاید این ذهنیت برای شما به وجود بیاید که با توجه به تعریف آخری که از شبکه های اجتماعی داشتیم ، اینکه افراد می توانند اطلاعات خود را به صورت خصوصی نیز تبدیل کنند ، در تناقض با تعریف شبکه های اجتماعی می باشد . باید برای این قضیه این جمله را بیان کنیم که از نظر این تعریف ، در یک شبکه اجتماعی باید بستر و زیر ساخت ارتباط و دوستی افراد فراهم شود تا آن ها بتوانند با یکدیگر در ارتباط باشند . حال این افراد بخواهند از این بستر و خصوصیات آن استفاده بکنند یا نکنند چیزی نیست که در تناقض با تعریف اصلی شبکه های اجتماعی ، وجود داشته باشد .

 

انواع شبکه های اجتماعی

اولین شبکه اجتماعی

 

اگر بخواهیم به تاریخچه شبکه اجتماعی نگاه کنیم ، تلاش های بسیاری را در رابطه با راه اندازی شبکه های اجتماعی خواهیم دید که افراد مختلف در این زمینه پیاده سازی های گوناگونی انجام داده اند . مقاله های بسیاری از سال 2000 به بعد در رابطه با شبکه های اجتماعی نوشته شده است که در آن به برخی از شبکه های اجتماعی اشاره کرده اند . مثلا در بسیاری از مقالاتی که ما تحقیق و مطالعه کرده ایم مشاهده کردیم که همگی نظر داشته اند که فیس بوک در سال 2004 و توییتر در سال 2006 بوجود آمده اند . اگر مقالات زیادی در این زمینه مطالعه کنیم می توانیم به این نتیجه برسیم که بوجود آمدن اولین شبکه اجتماعی بیشتر شبیه یک توافق درباره ماهیت آن است نه یک واقعیت درباره آن .
با این حال اغلب محققان بر اینکه شبکه اجتماعی سیکس دگریز sixdegrees به عنوان اولین شبکه اجتماعی مورد توافق بوده است ، هم نظر هستند .

جذابیت شبکه های اجتماعیروز شبکه های اجتماعی

شما هم احتمالا بر این عقیده هم نظر هستید که این روزها تقریبا برای هر چیز و هر رویداد و هر کس روزی را در تقویم در نظر گرفته اند . پس نباید برای اینکه روزی را نیز به عنوان روز شبکه های اجتماعی در نظر گرفته اند تعجب کنید . پس بدانید که روز نهم تیر ماه معادل با سی ژوئن هر سال را روز شبکه های اجتماعی نامگذاری کرده اند . پیشنهاد اولیه نام گذاری روز شبکه های اجتماعی برای اولین بار توسط نشریه ی Mashable ارائه شد . این نشریه پیشنهاد داد که در آخرین روز ژوئن هر سال مردم به مفهوم شبکه های اجتماعی فکر کنند و به این فکر کنند که شبکه های اجتماعی چه ویژگی های مثبتی برای آن ها می تواند داشته باشد و چه تاثیراتی در زندگی آن ها می تواند بگذارد.
حتما شما نیز به افرادی برخورد کرده اید که همیشه رابطه خوبی با شبکه های اجتماعی نداشته اند و بیشتر حالت های منتقدانه ای نسبت به شبکه های اجتماعی داشته اند . این افراد دائما به تهدید ها و آسیب هایی که ممکن است شبکه های اجتماعی برای آن ها داشته باشد فکر می کنند . بر خلاف این ذهنیت افراد ، اما نشریه Mashable چنین دیدگاهی ندارد و دیدگاه این نشریه کاملا برعکس این قضیه می باشد و سعی کرده است بیشتر به سمت مثبت این ماجرا توجه کند .
بر این اساس این نشریه پیشنهاد کرده است افراد در این روز به این فکر کنند که کدام رابطه ها ، کدام دوستی ها ، کدام فرصت ها توسط شبکه های اجتماعی به وجود آمده است . یعنی در حقیقت این افراد باید به این موضوع فکر کنند که اگر شبکه اجتماعی وجود نداشت کدامیک از داشته های فعلی و ارتباطات فعلی آن ها نیز وجود نداشت .

.

 حتما بخوانید

آموزش استفاده از هشتگ اینستاگرام به صورت کامل و جامع

محبوب ترین شبکه های اجتماعی در دنیا

زمانی که بخواهیم شبکه های اجتماعی را از نظر محبوبیت دسته بندی کنیم ، موانع مختلفی سر راه این موضوع قرار می گیرد و به راحتی نمی توان قضاوت کرد که کدامیک از شبکه های اجتماعی محبوب تر از بقیه در دنیا است . زیرا پارامترهای مختلفی در این قضیه دخیل است مثلا : تعداد طراحی اپلیکیشن های نصب شده ، رتبه ی آن سایت یا شبکه اجتماعی ، تعداد کاربران فعال در آن شبکه یا حتی تعداد پروفایل تعریف شده در آن شبکه .
اما اخیرا یکی از پارامترهای مهمی که برای این منظور از نظر محققان مورد توجه قرار گرفته است تعداد کاربران فعال در یک شبکه اجتماعی می باشد . منظور از کاربر فعال یعنی شخصی که حداقل یک مرتبه در ماه در آن شبکه اجتماعی حضور داشته باشد . اگر بر اساس این پارامتر بخواهیم شبکه ای اجتماعی را دسته بندی کنیم ، فیس بوک ، یوتیوب ، واتس آپ ، اینستاگرام ، ویچت در رتبه های اول تا پنجم قرار می گیرند .
فیس بوک به عنوان محبوب ترین شبکه اجتماعی حدود سه میلیارد کاربر دارد . البته اینستاگرام هم به عنوان زیر مجموعه ای از فیس بوک دارای یک و نیم میلیارد کاربر است که البته بیش از نیمی از آن ها با کاربران فیس بوک پروفایل مشترک دارند .
در این مقاله قصد داشتیم به مفهوم اصلی شبکه های اجتماعی بپردازیم و معنی این واژه را چه بر اساس مباحث علمی چه بر اساس مباحث عمومی بررسی کنیم . امید است توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهپنل smsواتس اپتماس