تفاوت اندروید و آی او اس

در مقاله های قبلی در مورد نوع اپلیکیشن ها صحبت کردیم . در این مقاله به بررسی و مقایسه دو سیستم عامل اندروید و ios می پردازیم .

مقایسه دو سیستم عامل اندروید و ios

زبان برنامه نویسی :

برای برنامه نویسی اندروید از زبان جاوا استفاده می شود اما زبان برنامه نویسی  ios  ، آبجکتیو – سی یا سوییفت است . ابجکتیو یک زبان سطح پایین است . بنابراین زمان تولید و ساخت آن بیشتر از جاوا است .

اگر اطلاعات خیلی کمی در مورد اپلیکیشن دارید بهتر است اول صفحه طراحی اپلیکیشن را مشاهده کنید و بعد ادامه این مطالب را بررسی کنید .

نوع اجرا :

تمام برنامه های کامپیوتری توسط پردازنده اجرا می شوند و زبان پردازنده فقط زبان ماشین است و زبان دیگری برای آن معنایی ندارد . پس باید کدهایی که شما در جاوا و سوییفت می نویسد به زبان ماشین تبدیل شوند . در سوییفت کدها مستقیم به زبان ماشین تبدیل می شوند که به آن ها native  می گوییم .

اما در جاوا کدها به زبان ماشین تبدیل نمی شوند و درون یک سیستم ثانویه به نام  vm   اجرا می گردد . برنامه هایی مانند جاوا که خود روی ماشین اجرا نمی شوند  و به برنامه های مدیریت شده شهرت دارند .

 حتما بخوانید

بررسی و مقایسه نرم افزارهای native , hybrid و web app

Mv  در سیستم عامل اندروید فعالیت های زیر را برعهده دارد .

تفسیر و اجرای کدها

سیستم کمکی یا ران تایم

سیستم مدیریت حافظه یا  GC

سیستم بهینه ساز یا JIT
Mv  فقط در نسخه های پایین اندروید استفاده می شود و بعد از Android5  برنامه ها زیر نظر  ART  اجرا می شوند که از مزایای ART  می توان به موارد زیر اشاره کرد :

کدها به زیان ماشین تبدیل می شوند .

بهینه سازی در زمان نصب انجام می گردد و زمان اجرای برنامه پایین می آید .

عملکرد سیستم عاملهای مختلف

امنیت :

سیستم عامل  ios  نسبت به سیستم عامل اندروید امنیت بالاتری دارد . کم تر کسی می تواند از یک دستگاه آیفون سئو استفاده بکند . همچنین تعداد بد افزارهایی که برای اندریود نوشته می شود بسیار زیاد بوده و راه نفوذ به آیفون بسیار سخت می باشد .

البته این نکته را در نظر بگیرید که سیستم عامل   ios  به طور کامل از آسیب بد افزارها در امان نیس مثلا در سال 2015 ورود یک بد افزار به جای اپلیکیشن به  App store  ، دستگاه های آیفون بسیاری را آلوده کرد .

استفاده از تم های متفاوت در اندروید :

در گوشی های آیفون شما نمی توانید تم گوشی خود را عوض کنید و تم یکسانی دارد . این در حالی است که شما با خرید گوشی اندروید از برندهای متفاوت با تم های متفاوتی روبه ور میشوید . همچنین با وجود لانچرهای فراوان برای گوشی های اندروید به راحتی می توانید تم گوشی خود را عوض کنید .

تم های متفاوت در اندروید و آی او اس

قیمت :

اپل گوشی های ارزان تولید نمی کند . آخرین محصول آن در حال حاضر گران ترین محصول بازار می باشد .
اما گوشی های اندروید با قیمت های مناسب تر وارد بازار شده اند . همچنین برنامه های  android  به صورت رایگاه در دتسترس قرار دارند .

لوازم جانبی :

اپل یک اکوسیستم قوی از لوازم جانبی را وارد بازار کرده است و تعداد کیف ها و محصولات جانبی آیفون از گوشی های دذیگر بیشتر است .

و در آخر Android  یا ios   ؟

به طور قطع نمی توان در مورد این که کدام یک از این دو سیستم عمال نسبت به دیگری برتری دارد صحبت کنیم اما امرور آیفون بدون ک طرفداران بیشتری دارد و افراد بیشتری در جهان به سمت آیفون گرایش دارند .

 حتما بخوانید

مزایای طراحی اپلیکیشن برای کسب و کارها

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهپنل smsواتس اپتماس