تفاوت اندروید و آی او اس

یکی از مواردی که حتما شما در سایت ها و انجمن های آی تی مشاهده کرده اید و برای شما نیز آشنا می باشد مقایسه کردن دو سیستم عامل اندروید  و آی او اس  یا تفاوت اندروید و آی او اس (تفاوت android و ios ) است  و اینکه واقعا تفاوت سیستم عامل اندروید و آی او اس در طراحی اپلیکیشن موبایل چیست ؟ اگر بتوانیم با خصوصیات هر سیستم عامل بصورت جداگانه آشنا شویم و از ویژگی ها و کاربردهای هر سیستم عامل کاملا مطلع گردیم ، شاید بتوانیم به درک خوبی از تفاوت سیستم عامل اندروید  و آی او اس دست پیدا  کنیم .  در این مقاله از سلسله مقاله های وبلاگ رایسان ، می خواهیم شما را در 8 دقیقه به درک نسبی و کلیات تفاوت بین این دو سیستم عامل برسانیم . پس با ما تا آخر این مقاله همراه باشید .

 

 حتما بخوانید

بررسی و مقایسه نرم افزارهای native , hybrid و web app

سیستم عامل اندروید و آی او اس چه تفاوت هایی دارند ؟

هر گاه صحبت از تفاوت های سیستم عامل اندروید و آی اوس اس به میان می آید ، قطعا کاربران هر یک از این سیستم عامل ها از سیستم عامل مورد نظر خود حمایت کرده و احساس برتری نسبت به سیستم عامل دیگر دارد .
باید به این نکته دقت نماییم که هر یک از سیستم عامل های اندروید و آی او اس ، برتری خاصی نسبت به یکدیگر ندارند و هر دوی آن ها جوابگوی نیازها و انتظارات کاربران می باشند اما مقایسه ی این دو سیستم عامل بیشتر از منظر نقاط ضعف و نقاط قوت این دو باید مورد بررسی واقع شود . قطعا نباید این مورد را منکر شویم که هر دوی این سیستم عامل ها از بهترین و با کیفیت ترین سیستم عامل های حال حاضر در دنیا هستند که در طول سال های گذشته رقابت شدیدی را با یگدیگر داشته اند . اما همیشه رقابت داشتن هم بد نیست و در حقیقت با به وجود آمدن رقابت بین سرویس دهنده ها ، مصرف کننده یا همان سرویس گیرنده بهترین سود و مزیت ها را بدست می آورد .
برای اینکه به درک درستی از تفاوت بین این 2 سیستم عامل دست پیدا کنیم باید ابتدا به تعریف مفهوم سیستم عامل بپردازیم و مشخص کنیم دقیقا سیستم عامل چیست و چه جایگاهی در این انتخاب دارد ؟ سپس بایستی تفاوت ها و پارامترهای این مقایسه را از جهات و زوایای مختلفی مورد بررسی قرار دهیم تا این مقایسه ، یک مقایسه ی آگاهانه باشد .

 

تفاوت android و ios

سیستم عامل چیست

 

سیستم عامل در اصل حکم نرم افزاری را دارد که توسط تولید کننده گوشی موبایل یا هر دستگاه هوشمند دیگری ، بر روی آن قرار می گیرد و نصب می شود تا مصرف کننده نهایی یا همان کاربر بتواند از آن گوشی یا دستگاه هوشمند استفاده کند . پس در حقیقت هر دستگاه هوشمندی بدون داشتن سیستم عامل ، کاربردی برای کاربر ندارد و برای او غیر قابل استفاده است.
مورد دیگری که باید به آن توجه داشته باشیم این است که اپل نام برند و کارخانه ای است که بر روی گوشی های هوشمندی که تولید و به بازار ارائه می دهد ، سیستم عامل آی او اس IOS نصب می کند در حالیکه اندروید سیستم عاملی است که بر روی گوش های هوشمند بسیاری از برند ها و تولید کنندگان موجود در بازار استفاده می شود . پس اینکه بعضی مواقع در جملات و کلام کاربران گوشی اپل یا آیفون با گوشی اندروید در مقابل یکدیگر قرار می گیرند صحیح نبوده و بلکه بایستی سیستم عامل آی او اس در مقابل سیستم عامل اندروید قرار بگیرد .

 

تفاوت اندروید و آی او اس

بررسی تفاوت های اندروید و آی او اس

 

– تفاوت اندروید و آی او اس از نظر تجربه کاربری :
زمانی که یک کاربر با تاچ کردن آیتم های موجود در گوشی هوشمند فرمانی را صادر می کند ، این فرمان توسط رابط کاربری یا همان GUI ترجمه شده و به سیستم عامل ارسال می شود تا سیستم عامل بتواند درخواست کاربر را به منبع سخت افزاری مربوطه تخصیص دهد . پس مهمترین چیزی که در یک گوشی هوشمند ، کاربر را به خود جذب می کند رابط کاربری می باشد و تولید کنندگان باید هنر خود را در تولید رابط کاربری آسان و جذاب برای کاربران به خرج دهند تا هر چه بیشتر بتوانند آن ها را مجذوب رابط کاربری کنند .
سیستم عامل آی او اس از همان ابتدای تولید با یک رابط کاربری جذاب و روان و در عین حال ساده به بازار ارائه شد . در طول سال های بعدی نیز با هر نسخه جدیدی از این سیستم عامل که ارائه میشد ، تغییرات آنچنان زیاد و چشم گیری در رابط کاربری آن بوجود نمی آمد و در هرنسخه جدید تنها تغییرات جزیی در سیستم عامل و رابط کاربری اعمال میشد تا از نظر کاربر نیز اینگونه تلقی گردد که تولید کننده در تلاش برای بهبود رابط کاربری و استفاده ی راحت کاربران از آن می باشد .
ولی این قضیه در مورد سیستم عامل های اندروید از همان ابتدا هم متفاوت بود . هر کدام از تولید کنندگان و برند های تولید گوشی های هوشمند ، پوسته گرافیکی خاص خود را برای رابط کاربری ترجیح می دادند و هر کدام سعی بر آن دارند تا تغییرات خوبی را در نسخه های جدید تر خود داشته باشند تا کاربران بتوانند راحت تر از دستگاه استفاده کنند . اما خب بسیاری مواقع کاربران تغییرات سریع و پی در پی و ساختاری را پذیرا نیستند و زیاد استقبال نمی کنند .

 

 

 حتما بخوانید

مزایای طراحی اپلیکیشن برای کسب و کارها 

فرق اندروید و آی او اس از نظر شخصی سازی رابط کاربری :

اخیرا مشاهده کرده ایم که آی او اس در نسخه های اخیر خود تلاش بسیاری در ارائه تغییراتی داشته است تا کاربران بتوانند شخصی سازی رابط را بر اساس کاربرد ها و برنامه های خود داشته باشند . علی رغم مشاهده ی این تلاش ها ، سیستم عامل اندروید از همان ابتدا طوری در ذهن کاربران نقش بسته است که محبوبیت بیشتری در بین کاربرانی که دوست دارند مدام ظاهر دستگاه خود را تغییر بدهند ، داشته است . این قابلیت در برند هایی مانند سامسونگ و شیائومی که امکان ساخت و تغییر تم کل سیستم را فراهم کرده اند ، بیشتر به چشم خورده و جذابیت بیشتری را ارائه کرده اند .

 

تفاوت اندروید و آی او اس از دیدگاه ارتباط و تعامل با بقیه پلت فرم ها

یکی از قابلیت هایی که بشدت در سیستم عامل آی او اس حس می گردد ارتباط بین پلت فرم های مختلف تولید شده توسط این سیستم عامل می باشد . فرض کنید شما قصد دارید چندین دستگاه هوشمند مانند تلفن همراه ، لپتاپ ، ساعت هوشمند و .. را مدیریت کنید پس ارتباط میان این سخت افزارها بسیار برای شما پر اهمیت می شود . در دستگاه های که توسط اپل ساخته شده اند ، این ارتباط با کیفیت بسیار بالایی فراهم شده است تا کاربر بتواند مدیریت اطلاعات خود را بر روی تمامی پلت فرم ها به نحو احسن انجام دهد . اما این مورد در سیستم عامل اندروید به شکل قابل توجهی مدیریت نشده است . برای مثال در بحث انتقال فایل به کامپیوتر یا لپ تاپ ، آیفون با مک بوک ها بهترین حالت و ترکیب ممکن برای جابجایی فایل ها می باشند اما اگر یک لپ تاپ ویندوز موجود باشد ، علیرغم اینکه به هر حال این انتقال امکان پذیر است اما مجبورید برای انتقال ، نرم افزاری که اپل برای این منظور در نظر گرفته است را نصب کنید .

 

 فرق android و ios  از نظر اپلیکیشن ها

از دیدگاه اپلیکیشن هایی که کاربران با آن ها کار می کنند ، در نهایت تفاوت آنچنان زیادی بین اندروید و آی او اس وجود ندارد . اما تفاوت مهمی که بین این دو سیستم عامل وجود دارد بیشتر مختص به کاربران ایرانی می باشد . چرا که امکان نصب برنام های خارج از فروشگاه مهیا نیست . ضمن اینکه اغلب اپلیکیشن های مهم و ضرروی ایرانی از درگاه پرداخت های داخلی استفاده می کنند که این مورد توسط اپ استور پشتیبانی نمی گردد . به همین منظور بسیاری از اپلیکیشن های ایرانی برای حل این مورد خدمات و سرویس های خود را در قالب وب اپلیکیشن ها ارائه می دهند . همچنین سیستم عامل آی او اس در حال حاضر اجازه نصب اپلیکیشن ها را از منابع دیگر غیر از فروشگاه خود به کاربران نمی دهد . علاوه بر این مورد به دلیل وجود طیف زیادی از گوشی های هوشمند اندروید که توسط برندهای مختلف تولید گردیده اند و قیمت های اقتصادی و مقرون به صرفه تری که توسط این تولید کنندگان ارائه شده است ، برنامه نویسان و توسعه دهندگان ایرانی را مجاب کرده است تا تمرکز بیشتری برای تولید اپلیکیشن اندروید نسبت به اپلیکیشن های آی او اس داشته باشند . بنابراین مشخص است که تنوع اپلیکیشن های فارسی در اندروید به مراتب بالاتر از اپلیکیشن های آ ی او اس می باشد .
در این مقاله سعی کردیم تا حد امکان به بیان تفاوت های بین سیستم عامل اندروید و سیستم عامل آی او اس بپردازیم و اطلاعات مفیدی را به شما انتقال دهیم تا در زمان خرید گوشی های اپل که دارای سیستم عامل آی او اس بوده و یا گوشی هایی که سیستم عامل اندروید دارند ، آگاهی لازم را داشته باشید . تصمیم گیری نهایی برای انتخاب هر یک از این دو در آخرین مرحله به خود شخص ، انتظارات و دیدگاه های شخص او بستگی دارد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهپنل smsواتس اپتماس