صفحه ی خطای 404

وقتی شما در پروتکل Http آدرس URL را در مرورگر وارد می کنید بین مرورگر و سرور کدهایی ردوبدل می شود . این اعداد اعدادی بین 100 تا 599هستند . که به این کدها کدهای وضعیت HTTTP گفته می شود . ما در این مقاله قصد داریم به بررسی کد404 و روش های رفع این خطا بپردازیم .

خطای 404

معرفی و بررسی خطای 404 :  

هنگامی که شما در مرورگر آدرسی را تایپ کنید مرورگر به سرور درخواست را ارسال می نماید . اگرصفحه مورد نظر وجود نداشته باشد سرور خطای 404 را نشان می دهد تا شما را از عدم وجود صفحه مطلع کند . خطای 404 در تمام مرورگرها و سیستم عامل ها نشان داده می شود .

عوامل مختلفی از جمله حذف شدن صفحه ، وارد کردن اشتباه لینکها و لینک های خارجی باعث به وجود آمدن این خطا می شود . در هنگام خطای 404 ممکن است شما با انواع نمایش اخطار این صفحه روبه رو شوید از جمله این اخطارها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

Eror 404 ,not found 404 , the request url was not found , page not found, http 4040

 حتما بخوانید

انتخاب نام سایت بر چه اساسی باشد ؟

دلایل روبه روشدن با خطای 404 :

خطای 404 خطایی از سمت کلاینت است که کاربر عامل ایجاد آن می باشد . عوامل متعددی باعث ایجاد این خطا می شوند . در زیر به برخی از این عوامل اشاره می کنیم .

1- اگر کاربر آدرس url را اشتباه وارد کند در این صورت صفحه ی دیگری را از سرور درخواست کرده که ممکن است این صفحه وجود نداشته باشد . مثلا ممکن است شما بخواهید در سایت رایسان صفحه طراحی سایت در اصفهان
را پیدا کنید و به جای آدرس این صفحه آدرس دیگری را  بزنید اگر  آدرس درخواستی شما وجود نداشته باشد با ارور 404 روبه رو می شوید .
2- ممکن است صفحه مورد نظر شما از سرور به طور کامل حذف شده باشد .
3- ممکن است مسیر صفحه مورد نظر در سرور تغییر کرده باشد . در این صورت اگر صفحه به صفحه جدید ریدایرکت نشده باشد با خطای 404 روبه رو می شوید .

خطای 404

برخی ویژگی های صفحه 404 :

صفحات 404 تاثیر بسیار زیادی بر روی سئو سایت دارند و گوگل به آن ها توجه ویژه ای دارد هنگامی که کاربر شما با این صفحه روبه می شوداحتمال این که سایت شما را ترک و باعث نارضایتی آن ها شود بسیار زیاد است .
در ایران به طراحی صفحه 404 نوجه بسیار کمی می شود . اما اگر شما با رعایت اصول و استراتژی های مناسب به طراحی این صفحه بپردازید  می توانید از نارضایتی کاربران خود کم کرده و آن ها را در سایت خود نگه دارید .اکثر سایت ها ی مهم جهان برای این صفحه دو استراتژی مهم را در نظر می گیرند .

1- ریدایرکت کردن صفحه مورد نظر به صفحه اصلی سایت به این صورت که کاربر هنگام بروز خطای 404 به صفحه اصلی باز گردد .
2- طراحی گرافیکی صفحه به طوری باشد که در آن منوهای سایت ، کادر جستجو برای انتقال کاربر به صفحه دلخواه وجود داشته باشد . به طور کلی گرافیک این صفحه باید به صورت ساده و گویا باشد تا کاربر به راحتی بتواند بهدیگر صفحات سایت برود .

تاثیر صفحه 404 بر روی سئو سایت :

صفحات 404 یک روش برای آگاه سازی گوگل از پاک شدن و حذف یک url   است. اما این صفحات می توانند تاثیر منفی بر روی سایت شما داشته باشند . وقتی کاربر لینکی را می زند و وارد صفحه 404 می شود گوگل تشخیص می دهد آن صفحه موجود نیست و آن را از ایندکس خارج می کند .که همین مساله باعث از بین رفتن ارزش آن لینک و بک لینک های آن می شود .
از دست رفتن ارزش صفحات سایت باعث کم ارزش شدن سایت وکاهش رتبه سایت شما می شود که درسئو تاثیر بسیار منفی دارد . پس سعی کنید این گونه صفحات را به صفحات با ارزش سایت ریدایرکت کنید .

خطاای 4040

تاثیر خطای 404 در امنیت سایت :

این صفحه می تواند تاثیر بسیار مهمی در امنیت سایت شما داشته باشد . به گفته متخصصان امنیت سایت اگر یک ipمنحصر به فرد در مدت زمان کمی تعداد درخواست زیادی را به سمت سایت شما بفرستد که منجر به خطای 404 بشود احتمال اینکه این فرد قصد هک کردن سایت شما را داشته باشد زیاد است .
شما به عنوان مالک سایت باید بتوانید این را تشخیص دهید و ip  را بلاک کنید تا دیگر نتواند به سایت شما دسترسی داشته باشد . برای این کار پلاگین های بسیار زیادی در وب سایت ها وجود دارد .

رفع خطای 404 :

بعضی مواقع ممکن است اطلاعات در صفحه کش سایت ذخیره باشد . در این صورت ممکن است در صورت ریدایرکت کردن صفحه به صفحات دیگر هم به خطای 404 بخورید و برای جلوگیری از خطا کلید ctr+f5 را فشار دهید .

 از آدرس های طولانی برای صفحات سایت خود پرهیز کنید . چون ممکن است کاربر دچار مشکل و خطا شود .

 آدرس صفحه را بررسی کنید چون ممکن است آدرس را به اشتباه تایپ کرده باشید .

کاربران اگر به مشکل برخورد کنند با مسولین سایت تماس می گیرند اطلاعات تماس خود را به درستی در سایت قرار دهید تا بتوانند به راحتی با شما در تماس باسند .

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با خطای 404 و عوامل ایجاد آن و رفع این خطا آشنا کنیم . امید است این مقاله بتواند تاثیر مثبتی بر روی سایت شما و رفع خطاهای احتمالی داشته باشد .

 حتما بخوانید

چگونه با اینترنت پول در بیاوریم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهپنل smsواتس اپتماس