سایت مپ چیست

موتورهای جستجو برای ارزش گذاری صفخات سایت شما باید از ابزارهایی استفاده کنند . یکی از این ابزارها که به شما برای معرفی به موتورهای جستجو کمک زیادی می کند سایت مپ یا نقشه سایت مبتنی بر xml می باشد . ما شما را با سایت مپ و ساختار آن و همچنین مزایا و معایب سایت مپ آشناخ واهیم کرد . تا آخر این مقاله همراه ما باشید .

به شما پیشنهاد می کنیم قبل از شروع به مطالعه این مقاله ، مقاله مربوط به مزایا و نکات مربوط به بهینه سازی سایت  برای طراحی سایت را مطالعه کنید و بعد  این مقاله که مربوط به سئو سایت می باشد را مطالعه کنید

سایت مپ یا نقشه سایت چیست ؟

سایت مپ فایل متنی است که اطلاعات و آدرس های سایت شما را در خود ذخیره می کند تا موتورهای جستجو اطلاعاتی جزئی در رابطه با محتوای وب سایت و صفحات شما پیدا کند . همچنین سایت مپ باعث می شود تا موتورهای جستجو به راحتی و با سرعت بالاتر از تغییرات صفحات قبلی و یا ایجاد یک صفحه جدید در وب سایت شما مطلع شوند . این نکته را در نظر بگیرید که وجود یک سایت مپ در سایت شما باعث می شود که شما شانس بیشتری برای ایندکس شدن داشته باشید . در کل وجود یک سایت مپ ارزشمند است اما برای سایت هایی که جدید هستند و هنوز لینک های داخلی و خارجی به آن ها داده نشده است ، یا سایت هایی که از url  داینامیک استفاده می کنند ، سایت هایی که دارای محتوای سنگین غیر متنی هستند ارزشمند تر و تاثیر گذارتر است .

معرفی انوع سایت مپ :

سایت مپ به دو دسته مبتنی بر  xml و html  تقسیم می شوند . در داخل فایل های مبتنی بر html مهم ترین فایل های سایت قرار می گیرد و مورد استفاده کاربران سایت می باشد تا بتوانند به فایل ها و محتوا دسترسی پیدا کنند . داخل فایل های مبتنی بر  xml  مهم ترین محتوای سایت قرار می گیرد و موتورهای جستجو از این ساختار استفاده میک نند تا ساختار سایت را مورد سنجش و ارزیابی قرار دهند .

 حتما بخوانید

طراحی ux و ui چیست و تفاوتهای آن

بررسی نقشه سایت xml :

Xml  مخفف یا زبان نشانه‌گذاری قابل توسعه می‌باشد  و دارای فرمت خاص و مشخصی می باشد . نقشه سایت با کدهای xml  یکسری کد اختیاری و یکسری کد الزامی است . کدهای xml  با تگ “ “  آغاز می شوند سپس این تگ با تگ دیگری همچون “” دنبال می شود. Xml  ها برای لیتس های url  اطلاعات مربوط به آن استفاده می شوند که این آدرس ها داخل دو تگ و یک تگ   قرار می گیرد . در زیر یک نمونه کد xml  که در سایت مپ استفاده می شود را مشاهده می کنید .

http://www.example.com/
2012-04-30
monthly
1.0

http://www.example.com/about-us.html
yearly
0.4

 طراحی سایت

بررسی تاثیر سایت مپ بر سئو سایت :

نقشه سایت یکی از معیارهای ارزشمند برای سئو وب سایت شما می باشد . نقشه باعث می شود که ربات ها سریع تر صفحات سایت شما را پیداکنند و اگر محتوایی را تغییر دادید و یا صفحه جدیدی را ایجاد کردید خزنده ها اطلاع پیدا می کنند . یکی از نکات مثبت دیگر سایت مپ این است که تصاویر و ویئوها به طور جداگانه ایندکس می شوند . با توجه به این که گفتیم دو نوع سایت مپ وجود دارد این که شما از کدام نوع استفاده کنید بستگی به هدف وب سایت شما دارد  . داشتن نقسه سایت باعث افزایش سرع سایت ، افزایش شانس ایندکس شدن و افزایش ورود و جذب کاربران سایت می باشد .

روش های ساخت سایت مپ :

روش های گوناگونی برای ساخت سایت مپ وجود دارد . ما در این جا به برخی از این روش ها اشاره می کنیم .

دانولد از سایت های دیگر :

برخی از سایت ها که معروف ترین آن ها xml-sitmap.com  می باشد به شما این امکان را می دهد که به راحتی با چند کلیک برای سایت خود سایت مپ ایجاد کنید . برای ایجاد سایت مپ شما به این سایت ها می روید و آدرس سایت و مشخصات خواسته شده را وارد می کنید . سپس سایت مپ خود را دانولد و در آن بارگذاری می کنید . اما این سایت مپ ها داینامیک نیستند و با اضافه شدن یا تغییر یک صفحه باید سایت مپ جدید را ایجاد و دانلود کنید .

استفاده از پلاگین ها برای ساخت سایت مپ :

تعداد پلاگین های مربوط به ساخت سایت مپ بسیار زیاد است . شما باتوجه به نوع سیستم مدیریت محتوای وب سایت خود می توانید بهترین پلاگین را انتخاب کنید و سایت مپ خود را بسازید . این نوع سایت مپ ها داینامیک هستند و نیازی نیست که با هر بار تغییر سایت آن را تغییر دهید .

ایجاد سایت مپ با استفاده از برنامه نویسی :

Xml  یک زبان نشانه گذاری است . برنامه نویسان زبان های  php  و asp  می تواندن طبق استاندارها برای شما سایت مپ به زبان xml  را بنویسند  . مزیت این روش این است که به راحتی می توانید ویرایش کنید و بگویید کدام یک از صفحات شما در ایندکس گوگل قرار بگیرد و کدام قرا داده نشود و مزایای بسیار دیگر .

سایت مپ
فرمت فایل نقشه سایت :

فرمت  xmlتوسط برخی موتورهای جستجو نظیر گوگل و بینگ پذیرفته شده است و شما می توانید از این فرمت و نقشه سایت استفاده کنید و اگر حجم آن ها زیاد بود از فرمت gzip  برای فشرده سازی استفاده شود . البته برای فایل های رسانه شامل عکس و و یدئو از فرمت های مخصوصی می توان استفاده کرد .

 حتما بخوانید

بررسی روش های افزایش سرعت سایت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهپنل smsواتس اپتماس