اپل
اپل

سیستم عامل ios

 ios اولین و تنها سیستم عامل برای دستگاه های موبایل  قابل حمل شرکت اپل است . این سیستم عامل اولین  بار در سال 2007 ساخته شد و تا سال 2010 به عنوان  iphone os شناخته می شد . این سیستم عامل در انحصار شرکت اپل است و مجوز استفاده از آن در حال حاضر به هیچ شرکت دیگری واگذار نشده است .

ایده اصلی این سیستم عامل استفاده از رابط کنترلی می باشد . برای مثال برای جابه جا کردن صفحات در  os  تنها نیا به کشیدن یک انگشت روی صفحه است . با قرار دادن دو انگشت روز صفحه و دور کردن آن ها از هم نیز می توان بر روی صفحات وب و عکس ها زوم کرد .

  ios از نطر معماری از چهار لایه Core OS، Core Services، Media Layer و Cocoa Touch تشکیل شدهاست.

با انتشار نسخه شماره 4 اپل قابلیت Multi-Tasking را به سیستم عامل   ios اضافه کرد. نسخه 5 نیز اولین سری از سیستم عامل   iosبر پایه پردازش ابری است

ios اولین و تنها سیستم عامل برای دستگاه های موبایل قابل حمل شرکت اپل است . این سیستم عامل اولین بار در سال 2007 ساخته شد و تا سال 2010 به عنوان iphone os شناخته می شد . این سیستم عامل در انحصار شرکت اپل است و مجوز استفاده از آن در حال حاضر به هیچ شرکت دیگری واگذار نشده است .

ایده اصلی این سیستم عامل استفاده از رابط کنترلی می باشد . برای مثال برای جابه جا کردن صفحات در os تنها نیا به کشیدن یک انگشت روی صفحه است . با قرار دادن دو انگشت روز صفحه و دور کردن آن ها از هم نیز می توان بر روی صفحات وب و عکس ها زوم کرد .

 

ios از نطر معماری از چهار لایه Core OS، Core Services، Media Layer و Cocoa Touch تشکیل شدهاست.

با انتشار نسخه شماره 4 اپل قابلیت Multi-Tasking را به سیستم عامل ios اضافه کرد. نسخه 5 نیز اولین سری از سیستم عامل iosبر پایه پردازش ابری است.

ios از نظر معماری و کاربردی شباهت زیادی به سیستم عامل MacOS دارد. در ios همانند MacOS از مرورگر سافاری برای مرور وب و از نرم افزار آی تیونز برای پخش موزیک و مدیریت کتاب ها، دفترچه تلفن و اپلکیشن ها استفاده می شود.

یکی از موفقیتهای اپل در ساخت این سیستم عامل، راه اندازی فروشگاه اپلیکیشن App Store است. این فروشگاه تا پایان ماه مه 2011 دارای بیش از 500 هزار اپلیکیشن بوده است.

شرکت اپل نرم افزارهای App Store را با بستن قرارداد با برنامه نویسان منتشر می کند و هر کس می تواند با استفاده از ابزار SDK سیستم عامل ios اپلیکیشن طراحی کند و بعد از دریافت مجوز از اپل آن را به قیمت دلخواه در App Store به فروش رساند.

سیستم عامل ios از ابتدای انتشار مورد هدف هکرهای سیستم عامل قرار گرفت. به این ترتیب هکرها موفق شدند هم قفل شبکه موبایل (Sim Lock) گوشی آی فون را بشکنند و هم محدودیت نصب اپلیکیشن ها برروی این سیستم عامل را با استفاده از رخنه های امنیتی در مرورگر سافاری و الگوریتم خواندن فایل های PDF دور بزنند. به این کار اصطلاحاً Jailbreak گفته می شود.

اپل روز 12 اکتبر 2011 همزمان با عرضه آی فون 4S نسخه پنجم سیستم عامل ios را منتشر کرد.

این نسخه از ios بر پایه مفهوم پردازش ابری طراحی شده و دارای اپلیکیشن پیام فروی iMessage، خبرخوان Newsstand و اپلیکیشنی برای مدیریت اخطارها (Notifications) است.

به گفته اپل ios5 نسبت به نسخه پیشین 200 قابلیت جدید دارد.

 

خانهپنل smsواتس اپتماس