طراحی ui و ux

امروزه در طراحی وب سایت از دو کلمه ux , ui بسیار استفاده می شود . مثلا این که یک سایت تجربه رابط کاربری خوبی دارد اما رابط کاربری ضعیفی دارد و مشابه این را بسیار شنیده اید . بسیاری از افراد معنای این دو کلمه را به درستی درک نکرده اند و تفاوت بین این دو کلمه را نمی دانند .

تفاوت طراحی ui و ux

ما در این مقاله به بررسی معنای ux , ui  و تفاوت بین این دو کلمه می پردازیم که شما باید در طراحی سایت و در نظر بگیرید و نکته مهمتر این است که مستقیم در سئو سایت و ماندگاری کاربران تاثیرگذار است  .قبل از این که به بررسی معنای  ux  و ui  بپردازیم برای آشنایی بیشتر با مفهوم این دو کلمه تصویر زیر را در نظر بگیرد .
همانطور که در شکل بالا می بینید طراح  ux  مواد اولیه را براساس نیاز و هدف مشتری در کنار هم قرار می دهد و مشخص می کند که هرکدام از ابزارها و مواد کجا قرار بگیرند و طراح ui  وظیفه این را به عهده دارد که بر اساس رنگ برند سازمان طرح را به واقعیت نزدیک کند .

طراحی تجربه کاربری در مقابل طراحی رابط کاربری

طبق این عکس نتیجه می گیریم که طراح  ux  ساختار و معماری سایت را مشخص می کند و طراح  ui وظیفه انتخاب رنگ و طراحی  را برعهده دارد .
حالا که به طور کلی با مفهوم این دو کلمه آشنا شدید به بررسی کامل معنا و تفاوت میان  ux  و ui  می پردازیم .

 حتما بخوانید

خطای ۴۰۴ چیست ؟

Ux  چیست ؟

Ux  که مخفف کلمه User Experience می باشد به معنای تجربه کاربری است و در واقع تجربیاتی که در هنگام استفاده از محصولات در ذهن شما باقی می ماند . مثلا وقتی شما در اینترنت چرخ می زنید و در یک متن با کلمه ها و جمله هایی که در زیر آن ها خط کشیده شده است روبه رو می شوید می دانید که این صفحات به صفحات دیگر لینک داده می شود) مقاله انکرتکست چیست را بخوانید ) . تجربه کاربری باعث شده است که شما به طور ناخودآگاه این حدس را بزنید .

طبق گفته jess  در کتاب (المنت های تجربه کاربری ) :

“تجربه کاربری یعنی نگاه به کاربرد محصول از بیرون ، یعنی همان سمتی که مردم به عملکرد محصول نگاه می کنند . “


طراحی Ux  چیست ؟

در طراحی کاربری ، طراح ابتدا باید اهداف و خواسته های کاربر را در نظر بگیرد ببیند هدف از این طراحی چیست ؟ کاربر به دنبال چه چیزی است و نیازها و خواسته های کاربر را در ابتدا مشخص کند . پس بر اساس این نیازها و خواسته ها مسیرها ، سیستم ، ساختار ومعماری را مشخص می کند . در واقع در طراحی  ux  باید آنالیز و منطق را به فرآیند طراحی اضافه کنیم .

طراح ux  یک سایت هم  باید خواست ها و نیازها را در نظر بگیرد و براساس آن ها نقشه سایت و مکان لینک ها و دکمه ها را مشخص نماید

Ui  چیست ؟

Ui  که مخفف کلمه  user interface  می باشد به معنای رابط کاربری است و به نحوه استفاده از امکانات مربوط می شود .

در ویکی پدیا  ui  به این صورت تعریف شده است :

” رابط کاربری فضایی است که تعاملات میان انسان و ماشین در آن اتفاق می افتد . “

در طراحی کاربری آن چه دیده می شود اهمیت دارد و بیش تر به رنگ و رو دادن به محتوا و ساختار می پردازند .

طراح کاربر بر عکس تجربه کاربر که نیازهای کاربر را در نظر  می گرفت نیازهای یک برند را در نظر می گیرد و همچنین محدودیت کدنویسی و زمان بارگذاری صفحات را نیز د نظر می گیرد .

طراحی کاربری با طراح گرافیک باهم تفاوت دارند . طراح کاربر باید کار با نرم افزار را ساده کند و باید در نظر بگیرد که مثلا المان ها کجاباشند ، بازدن دکمه ها چه اتفاقی بیفتد ، خطاها را چگونه نمایش دهد و …  اما طراح گرافیک باید نرم افزار را خوشگل تحویل دهد .

اما با توجه به این نکته که امروزه بیشتر شرکت ها برای طراحی یک نفر را استخدام می کنند پس یک طراح کاربر باید طراحی گرافیک را نیز بلد باشد .

طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری

طراحی کاربری (ui) و تجربه کاربری (ux) مکمل یکدیگر هستند و در واقع می توان این طور گفت که  ui  بخش مهمی از Ux است که ux مسیر را به آن نشان می هد  .
در یک شرکت طراحی سایت در اصفهان  طراح  ux  و  ui  باید همکاری بسیار نزدیکی بایکدیگر داشته باشند تا بتوانند  محصول را به بهترین وجه در اختیار کاربر قرار بدهند .

 حتما بخوانید

بررسی پروتکل https و مزایا ومعایب آن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهپنل smsواتس اپتماس