بررسی انواع اپلیکیشن

شما روزانه در گوشی همراه خود با اپلیکیشن های متفاوتی کار می کنید و سر و کار دارید و استفاده از این اپلیکیشن ها خیلی از کار های روزمره ی ما را ساده تر و آسان تر کرده است و کنار گذاشتن آنها و بازگشت به زمانی که هنوزاستفاده از گوشی های هوشمند توسعه پیدا نکرده بود ، غیر قابل تصور می باشد . استفاده از اپلیکیشن های مختلف از همان ساعات اولیه ای که بیدار می شویم ، شروع می شود تا زمانی که موبایل را کنار بگذاریم و دوباره به خواب برویم . در طول روز بار ها و به دلایل مختلفی از جمله برقراری ارتباط با دیگران ، تقویم و ساعت ، محاسبه ی فرمول های ساده و پیچیده ی ریاضی و بسیاری امکانات دیگر ، به گوشی های خود نگاهی می اندازیم . اپلیکیشن ها انواع متفاوتی دارد که می توان به اپلیکشن های معمول ، تحت وب و ترکیبی اشاره کرد . دراین مقاله ما سعی داریم که شما را با این سه نوع از اپلیکیشن و تفاوت بین آنها آشنا کنیم .

اپلیکیشن های معمولی :

طراحی اپلیکیشن های معمولی برنامه هایی هستند که تنها برای سیستم عامل یک برنامه مثلا فقط گوشی همراه برنامه نویسی می شوند . برای مثال در گوشی همراه این اپلیکیشن ها توسط آیکون هایی در صفحه اول نمایش داده می شوند. این اپلیکیشن ها را در Google play  یا Apple app store   موجود می باشند و می توانید به راحتی نصب کنید . اپلیکیشن های معمولی در گوشی همراه می توانند به صورت  آفلاین کار کنند و در دسترس باشند . از این اپلیکیشن ها می توان برای برنامه هایی مانند شتاب سنج ،gps   و … استفاده شود.

اپلیکیشن های تحت وب :

در حقیقت اپلیکیشن های تحت وب ، وب سایت هایی هستند که در بعضی مواقع مانند اپلیکیشن به نظر می رسند . این اپلیکیشن ها توسط  HTML5   برنامه نویسی می شوند . شما برای دسترسی به این اپلیکیشن ها باید مانند دسترسی به وب سایت عمل نمایید به این صورت که URL  مورد نظر خود را در موتور جستجو وارد نمایید و بعد از جستجو آن را نصب کنید .

معرفی اپلیکیشن های ترکیبی :

اپلیکیشن های ترکیبی ویژگی هر دو اپلیکیشن معمولی و تحت وب را دارا می باشند . این اپلیکیشن ها با استفاده از زبان  HTML5 نوشته می شوند که به خاطرداشتن این ویژگی شما می توانید آن ها را در مرور گر جستجو و نمایش دهید . همچنین این اپلیکیشن ها در  App store  موجود می باشند .
در حال حاضر بیش تر شرکت ها از این نوع اپلیکیشن ها برای نمایش صفحات وب سایت استفاده می کنند .

 

زمینه های استفاده از اپلیکیشن ها :

اپلیکیشن های آموزشی :

برنامه های آموزشی گوناگونی وجود دارند که میان مردم محبوبیتِ بیشتری پیدا کرده اند مانند آموزش آشپزی ، آموزش زبان های مختلف ، آموزش هنر و غیره . انتخاب بهترین برنامه ی آموزشی از بین ابزار ها و اپلیکیشن های زیادی که در فضای اینترنت وجود دارد ، به یکی از دغدغه های همه ی افراد و مخصوصا پدر و مادر ها تبدیل شده است .

اپلیکیشن های ورزشی و سلامت :

امروزه اکثر مردم به سلامت خود و داشتن اندامی مناسب توجه زیادی می کنند . در نتیجه ، انجام دادن تمرینات روزانه به میزان لازم و دریافت انواع حرکات ورزشی مناسب و حتی دریافت برنامه رژیم غذایی دارای اهمیت زیادی می باشد . بنابراین برای حفظ سلامت و تندرستی ، برنامه های ورزشی مانند fitnet و برنامه های کالری شماری مانند کرفس و زیره را می توانیم به شما توصیه کنیم .

 

بیشتر بدانید :  مدیریت پیج اینستاگرام 

 

اپلیکیشن های ارتباطی و شبکه های اجتماعی :

در عصر جدید ، با توجه به پیشرفتِ زیاد تکنولوژی ، برنامه های ارتباطی محبوبی مانند اینستاگرام ، تلگرام ، واتس اپ و غیره در سراسر جهان و به صورت گستره ای مورد توجه و مورد استفاده قرار گرفته اند که از این طریق امکانات مختلفی مانند به اشتراک گذاری تصاویر و کلیپ ها ، برنامه ریزی قرار ملاقات ها و به وجود آوردن صفحات و گروه های متنوعی را می توان استفاده کرده و بهره برد .

 

اپلیکیشن های ابزاری و خدماتی :

اپلیکیشنی هایی مثل تقویم ، ماشین حساب ، ضبط صدا و حتی اپلیکیشن های ویرایش تصویر می توانند جزو برنامه های خدماتی و ابزاری هستند . همچنین برنامه های درخواست آنلاین مانند اسنپ ، سفارش غذا ، پرداخت آنلاین و غیره نیز می توانند در دسته بندی اپلیکیشن های خدماتی قرار گیرند .

 

اپلیکیشن های  سفر :

هدف اصلی این نوع اپلیکیشن ها این است که به کاربرانی کمک کنند که دنبال سفری آسان و دانش کافی در این زمینه هستند . این نوع برنامه ها در واقع موبایل یا تبلت را به یک دفترچه ی راهنما تبدیل می کنند تا کاربران اطلاعات کاملی را در مورد مقصد خود کسب کنند .

 

اپلیکیشن های  بازی :

از بین دسته بندی های اپلیکیشنِ موجود ، اپلیکیشن های بازی محبوب ترین دسته محسوب می شود . تقریبا تمام تلفن های همراه حداقل یک بازی را نصب دارند که کاربران از آن استفاده می کنند . به همین دلیل تعداد زیادی از کسب و کار ها زمان و هزینه ای را صرف ساخت بازی در نسخه های موبایل و کامپیوتر می کنند تا به سود آوری برسند . از بین بازی های موبایلی که در سراسر جهان وجود دارند ، بازی های angry birds و candy crush saga محبوب ترین و موفق ترین موارد هستند .

 

اپلیکیشن های ترکیبی

 

مقایسه بین اپلیکیشن ها :

هر کدام از نوع سه نوع اپلیکیشنی که در قسمت بالا توضیح دادیم دارای ضرر ها و مزیت های متفاوتی می باشند که به طور خلاصه می توان به موارد زیر اشاره نمود .

دسترسی به امکانات گوشی همراه  : اپلیکیشن های معمولی می تواند به امکانات گوشی همراه مانند دوربین یا  gps  دسترسی داشه باشند و از این امکانات استفاده کنند اما اپلیکیشن های تحت وب این ویژگی را ندارد و نمی توانند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند .

 

استفاده از اپلیکیشن در زمان آفلاین : شما زمانی که به اینترنت دسترسی ندارید می توانید بدون هیچ مشکل و محدودیتی به اپلیکیشن های معمولی دسترسی داشته باشید و از آن ها استفاده نمایید . اپلیکیشن های تحت نیز به دلیل این که کش های موجود در مرورگرها نیز به صورت HTML5 می باشند می توانند به صورت آفلاین نیز عمل کنند ، اما نسبت به اپلیکیشن های معمولی محدود تر می باشند .

 

قابلیت دسترسی دسترسی به اپلیکیشن ها برای کاربران بیسار حائز اهمیت است . اپلیکیشن های تحت وب نسبت به اپلیکیشن های دیگر بیشتر در دسترس می باشند که این مزیت بسیار خوبی برای این نوع از اپلیکیشن ها است .

 

مقایسه سرعت اپلیکیشن ها :  اپلیکیشن های معمولی از نظر سرعت برهمه اپلکیشن ها برتری دارند . به طوری  که MARK ZURKERBERG در اظهار نظری در رابطه با سرعت اپلیکیشن ها گفت  ”  که بزرگترین اشتباه فیس بوک این است که به عنوان یک وب سایت در گوشی های همراه ظاهر می شود، نه به عنوان یک اپلیکیشن معمولی .  ”
نصب : نصب اپلیکیشن های معمولی و ترکیبی از اپلیکیشن های تحت وب آسان تر می باشد به این دلیل که برای نصب اپلیکیشن های تحت وب باید از بوک مارک استفاده شود که بیشتر کاربران با بوک مارک آشنایی ندارند .

 

مقایسه نگهداری اپلیکیشن ها : از آنجایی که اپلیکیشن های معمولی فقط برای یک سیستم عامل نوشته می شوند نگه داری آن ها چه برای کاربر و چه برای برنامه نویس با مشکل همراه است اما ، نگه داری یک اپلیکیشن تحت وب و یا اپلیکیشن ترکیبی می تواند به سادگی نگه داری یک صفحه وب سایت باشد و هر زمان که کاربر نیاز داشت، امکان پذیر است .

هزینه های برنامه نویسی اپلیکیشن ها هزینه طراحی اپلیکیشن های تحت وب به دلیل این که هر طراح سایت و کسی که با HTML  آشنایی دارد می تواند طراحی را انجام دهد بسیار کم تر از طراحی دیگر اپلیکیشن ها می باشد به دلیل این که طراحی اپلیکیشن های دیگر نیاز به تخصص و مهارت خاص می باشد .

 

مقایسه رابط های کاربری اپلیکیشن هاشاید یکی از اهداف شما این است که تجربه کاربری را از سیستم عامل اجرای اپلیکیشن خود مهیا سازید ، اپلیکیشن های معمولی در این زمینه بسیار موفق تر عمل کرده اند  شما با اپلیکیشن های ترکیبی یا تحت وب نیز می توانید این تجربه را به دست آورید ولی اپلیکیشن های معمولی دارای گرافیک و طراحی بیشتری هستند که اپلیکیشن های تحت وب آن ها را دارا نمی باشند .
ما در قسمت بالا این اپلیکیشن ها را فقط در برخی از ویژگی ها مقایسه کردیم که تمام جنبه ها نبودند و اپلیکیشن ها از جنبه های بسیاری باهم تفاوت دارند و قابل مقایسه هستند .

بیشتر بدانید : طراحی لوگو در اصفهان

آمار اپلیکیشن های موبایل :

اگر یک کاربر تلفن همراه را در کشور آمریکا مورد بررسی قرار دهیم ، به طور متوسط بیش از صد برنامه ی نصب شده را روی موبایل خود دارد . حدود 87 درصد افراد حداقل یک ساعت قبل از خواب ، موبایلشان را چک می کنند و از بین آنها حدود 69 درصد از کاربران ، حداقل 5 دقیق پیش از خوابشان ، تلفن همراه خود را چک می کنند .

آماری که در سال 2021 گرفته شده است ، در سراسر دنیا حدود هفت میلیارد نفر دارای دستگاه های تلفن همراه هستند و از آنها استفاده می کنند و تا پایان سال 2022 ، تعداد برنامه هایی که روی تلفن همراه بارگیری می شود به 258 میلیون بار می رسد . این تعداد در مقایسه با سال 2017 که 168 میلیون نفر بوده است ، رشد بسیار چشم گیری داشته است .

 

اپلیکیشن های موبایل اندروید :

برای دریافت اپلیکیشن های اندرویدیی ، باید از برنامه ی Google Play استفاده کرد . اگر به نوار پیمایش پایینِ این برنامه نگاهی بیاندازید ، دو برگه ی بازی ها و برنامه ها وجود دارند که به وسیله ی این منو ، کاربران برنامه های مورد نظرشان را راحت تر و سریع تر پیدا خواهند کرد . برگه ی برنامه ها دارای 32 دسته بندی مختلفی از جمله کسب و کار ، ارتباطات ، ورزش ، آموزشی ، سرگرمی ، سبک زندگی و غیره است که با انتخاب مرتبط ترین دسته بندی ، می توانید اپلیکیشن مورد نظرتان را به سرعت پیدا کنید .

 

اپلیکیشن های موبایل iOS :

در برنامه ی Google Play تنها می توان یک دسته بندی را به اپلیکیشن مورد نظر اختصاص داد اما در مقابل ، به برنامه های iOS می توانید دو دسته ی اصلی و ثانویه اضافه کنید . برای مثال ، اگر اپلیکیشن ورزشی دارید ، می توانید دسته ی اصلی را ” تناسب اندام ” و دسته ی ثانویه را ” سرگرمی ” و یا حتی بالعکس قرار دهید و این انتخاب دسته بندی ها بستگی به مشخصات برنامه دارد . به این نکته توجه کنید که انتخاب دسته ی اصلیِ درست ، به سریع تر کشف شدن برنامه ی شما در برنامه ی App Apple کمک بسزایی می کند . در برنامه ی App Apple همانند برنامه ی Google Play ، دسته بندی های متفاوتی دارد اما با این تفاوت که به 24 دسته محدود شده است . یک نکته ی جالبی که در مورد App Apple وجود دارد این است که زمان انتخاب دسته ، به شما توصیه می شود که هدف برنامه ی خودتان را به خاطر داشته باشید . زیرا درک کاربران هدفتان ، نحوه ی جستجویی که آنها انجام می دهند و مکان انجام این جستجو نیز مهم می باشد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهپنل smsواتس اپتماس