معرفی سیستم عامل اندورید

امروزه با رشد دنیای دیجیتال و فراگیر شدن استفاده از گوشی موبایل و تبلت افراد بسیاری از سیستم عامل اندروید استفاده می کنند . مادر این مقاله به معرفی و تاریخچه سیستم عامل اندروید می پردازیم و شما را با نسخه های متفاوت آن آشنا می کنیم . کمپانی اندروید در سال 2003 توسط ریچ ماینر ، نیک سیرز ، کریس وایت و اندی روبین در شهر کالیفرنیا شکل گرفت . در سال 2005 این شرکت توسط گوگل خریداری شد و اولین نسخه سیستم عامل اندروید در سال 2008 توسط شرکت گوگل و با عرضه گوشی t-mobile g1 ارائه شد .

کمپانی اندروید

این نسخه از سیستم عامل اندروید فاقد بسیاری از قابلیت هایی که در نسخه های امروزی اندروید وجود دارد بود . گوگل سیستم عامل اندروید که یک سیستم عامل متن بازبود را در اختیار کمپانی ها و شرکت های تولید کننده گوشی موبایل مانند sumsung , sony , htc و lg قرارداد و به سرعت پیشرفت کرد و توانست سیستم عامل هایی مانند سیمبین ، بلک بری و ویندوزفون را به سرعت پشت سر بگذارد به طوری که امروزه تنها رقیب جدی سیستم عامل اندروید سیستم عامل  ios شرکت اپل می باشد .

این قابلیت و ویژگی هایی که تا این جای مقاله در مورد آن ها صحبت کردیم مربوط به نسخه  1 اندروید است در ادامه مقاله به بررسی نسخه های بعدی می پردازیم .

 حتما بخوانید

تفاوت اندروید و آی او اس

نسخه 1.1 :

پس از انتشار نسخه اول نسخه بعدی با عنوان 1.1 برای برطرف کردن خطاها و به روز رسانی نسخه 1 توسط گوگل ارائه شد . این قابلیت به روز رسانی و رفع خط یک نقطه قوت برای اندروید به حساب می آمد زیرا سایر سیستم عامل ها فاقد این قابلیت بودند .

         نسخه 1.1 اندروید

نسخه 1.5 :

این نسخه که به  cupcake  معروف است اولین نسخه از اندروید است که با کد نام مخصوص به خود به بازار رائه شد . این نسخه گام بزرگی جهت بهبود و اصلاح سیسم عامل اندروید برداشته است و برخی از قابلیت های کلیدی به آن اضافه شده است .

تغییرات در این نسخه برای کاربر محسوس نبود به طوری که اگر یک کاربر نسخه 1.1 نسخه  cupcake را نصب می کرد هیچ تغییری را در گوشی خود احساس نمی کرد . اما همه چیز از چینش متون تا سایه های نوارها در پس زمینه دچار تغییر شده بود . از ویژگی هایی که به این نسخه اضافه شد بود میتوان به امکان آپلود ویدئو ، قابلیت چرخش صفحه نمایش و پشتیبانی از صفحه کلیدهای مختلف اشاره کرد .

نسخه 1.5 اندروید

نسخه 1.6 :

نسخه 1.6 که به Dounat معروف است به سرعت پس از نسخه 1.5 به بازار ارائه شد . در این نسخه شاهد پیشرفت هایی بودیم که قابلیت جدیدی را برای کاربران اضافه می کرد . یکی از این قابلیت ها پشتیبانی از اپراتورهایی بود که ازشبکه های  CDMA  استفاده می کردند این قابلیت به گوشی های اندروید این ویژگی را می داد تا در سراسر نقاط جهان به فروش برسند . یکی دیگر از قابلیت های این نسخه هماهنگی با صفحه نمایش های متفاوت بود . قابلیت بسیار خوبی که در این نسخه اضافه شد قابلیت جستجوی محلی بود .در این جستجو دیگر به اینترنت نیاز نبود و کاربر با این جستجو می توانست علاوه بر اینترنت به جستجوی قسمت هایی از گوشی خود شامل برنامه و اطلاعات نیز بپردازد .

نسخه 2.2 :

این نسخه یک سال پس از عرضه نخستین اندروید منتشر شد . در این نسخه تغییرات زیادی هم از نظرگرافیکی . وهم ازنظر معماری داخلی ایجاد شد .به این نسخه امکان استفاده از سیستم گوگل مپ ، استفاده از چند اکانت به صورت همزمان ، دسترسی سریع به اطلاعات تماس و … اضافه شد .

در این مقاله به معرفی چند نسخه ابتدایی سیستم عامل اندروید پرداختیم در مقاله بعدی نسخه های بعدی را به صورت کامل توضیح خواهیم داد .

 حتما بخوانید

روش هایی برای پاکسازی کش اپلیکیشن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهپنل smsواتس اپتماس