رایسان
(+۹۸) ۳۱- ۳۲۷۵۵۷۲۸-۹

برای ساخت یک وب سایت علاوه بر نام دامنه وب سایت که آدرس و نشانی وب سایت شما در شبکه جهانی اینترنت می باشد به فضایی برای ذخیره سازی اطلاعات نیاز دارید به این فضای ذخیره سازی هاست گفته می شود . هاست بر اساس کاربرد دارا انواع گوناگونی می باشد . ما در این مقاله شما را با مفهوم هاست و انواع هاست آشنا می کنیم پس تا آخر مقاله همراه ما باشید .


در مقاله های قبلی در مورد عوامل موثر و چگونگی انتخاب نام دامنه صحبت کرده ایم  پیشنهاد می کنیم قبل از شروع به خواندن این مقاله را مطالعه کنید .


هاست چیست ؟

هاست فضای ذخیره سازی اطلاعات است . هاست قسمتی از سرور است که به ازای مبلغی در اختیار شما قرار می گیرد . هاست به طور 24 ساعته در دسترس است . شما اطلاعات مربوط به سایت خود را داخل هاست قرار می دهید و  کاربران متصل به اینترنت می توانند در هر کجای جهان با زدن نام دامنه شما به این اطلاعات به صورت شبانه روزی دسترسی پیدا کنند . شاید شما بگویید که من این اطلاعات را در سیستم کامپیوتر خود ذخیره می کنم ، این کار غیر ممکن است چون سرور با کامپیوتر بسیار تفاوت دارد سرور دارای سخت افزار بسیار قدرتمند و پهنای اینترنت بالا می باشد و  اما کامپیوتر دارای سخت افزار ضعیف و اینترنت محدود است . همچنین همانطور که گفتیم  سرور باید به صورت 24 ساعته به برق و اینترنت متصل باشد تا کاربران در هر ساعت شبانه روز به آن دسترسی داشته باشند که این کار برای کامپیوتر خانگی غیر ممکن است . بر ر وی یک سرور تعداد زیادی سایت قرار می گیرد که این تعدادب ه عواملی مانندقدرت پردازنده، قدرت رم، و میزان فضای سرور بستگی دارد که در ادامه مطلب هر کدام از این عوامل را بررسی خواهیم کرد .


بیایید فضای یک وب سایت را به یک بوتیک لباس تشبیه کنیم .
ابتدا شما نام بوتیک خود را انتخاب می کنید و  مجوز لازم را می گیرید . (خرید و انتخاب نام دامنه )
در مرحله بعد شما یک مغازه در قسمتی از یک خیابان یا پاساژ را اجاره می کنید (اجاره هاست )
سپس اجناس مربوط را در مغازه خود می چینید (ذخیره اطلاعات ) و در آخر مشتریان به مغازه شما مراجعه و  لباس های شما را خریداری می کنند . (دسترسی کاربران به اطلاعات سایت شما )

 

 ویژگی های یک هاست ؟

هنگام انتخاب یک هاست باید ویژگی های آن را که به طور کلی به دو دسته ویژگی های سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم می شوند .


در ابتدا به معرفی ویژگی های سخت افزاری می پردازیم :


1- فضای هاست :

فضای هاست مثل حجم کارت حافظه گوشی می باشد . فضایی که می توانید اطلاعات خود را روی آن ذخیره کنید . فضای هاست به عوامل زیادی مانند داینامیک یا استاتیک بودن سایت بستگی دارد . به طور معمول برای سایت ها از فضای 50MB تا 10000MB استفاده می شود .  

2- پهنای باند :

پهنای باید ترافیک وب سایت شما را مشخص می کند . این ترافیک مشخص می کند که چند نفر به طور همزمان می توانند از وب سایت شما استفاده کنند . این پهنای باند به دو عامل میزان بازدید روزانه و حجم اطلاعات سایت بستکی دارد .


3-کنترل پنل :

کنترل پنل محیط مدیریت هاست شما می باشد .  اکثر شرکت های ارائه دهنده سرور از پنل cpanel  به عنوان پنل مدیریت استفاده می کنند . بعد از خرید هاست برای دسترسی به محیط کنترل پنل و مدیریت به شما نام کاربری و پسورد داده می شود تا بتوانید فعالیت های مثل فعالیت های زیر را انجام دهید :

مدیریت حساب کاربری
مشاهده میزان حجم مصرفی و حجم باقی مانده
میزان مصرف پهنای باند
مدیریت مراکز داده (database)
افزودن دامنه به هاست
نصب سیستم مدیریت محتوا


4-امکان افزودن دامین اضافی :

به معنای امکان افزودن بیش از یک دامنه به هاست . بیشتر کاربرا طراحی سایت خواستار دامنه با پسوند های متافوت مثل  .ir  و  .com  برای وب سایت خود هستند . این ویژگی اجازه می دهد که برای بتوانید روی یک هاست چند دامنه داشته باشید .


5-آپ تایم  :

سرور باید به صورت 24 ساعته و بدون قطعی به فعالیت خود ادامه دهد اما ممکن است که به دلایلی قطع شود . آپ تایم مقدار اتصال را به شما می گوید معمولا آپ تایم به صورت در صد بیان می شود . مثلا اگر آپ تایم 99.99%   به این معنا می باشد که شرکت ارائه دهنده سوریس در هر سال یک ساعت قطعی دارد .  


6-امکان بک آپ گیری :

از هاست هایی استفاده نمایید که بک آپ گیری به طور منظم و روزانه دارند . ممکن است شرکت ارائه دهنده سرور با مشکلی روبه رو شود و اطلاعات شما از دست برود یا این که د رهنگام به روز رسانی و  کدنویسی سایت با مشکل مواجه شوید بک آپ گرفته شده کمک بسیاری به شما خواهد کرد .
ویژگی های نرم افزاری هاست : سرور ها مانند  یک سیستم کامپیوتری هستند پس برای استفاده نیاز به سیستم عامل دارند . سیستم عامل سرور ها به دو دسته سیستم عامل ویندوز و سیستم عامل لینوکس تقسیم می شوند .

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

ارسال نظر

    نظری ثبت نشده است .

نظر خود را راجب این مقاله بنویسید :

آخرین مقالات