(+۹۸) ۳۱- ۳۲۶۸۲۰۶۸

فرم درخواست مشاوره
مشاوره

شما روزانه در گوشی همراه خود با اپلیکیشن های متفاوتی کار می کنید و سرکار و دارید . اپلیکیشن ها انواع متفاوتی دارد که می توان به اپلیکشن های معمول ، تحت وب و ترکیبی اشاره کرد . دراین مقاله ما سعی داریم که شما را با این سه نوع از اپلیکیشن و تفاوت بین آنها آشنا کنیم .

معرفی و بررسی انواع اپلیکیشن


معرفی اپلیکیشن های معمولی :
طراحی اپلیکیشن های معمولی برنامه هایی هستند که تنها برای سیستم عامل یک برنامه مثلا فقط گوشی همراه برنامه نویسی می شوند . برای مثال در گوشی همراه این اپلیکیشن ها توسط آیکون هایی در صفحه اول نمایش داده می شوند. این اپلیکیشن ها را در Google play  یا Apple ap store   موجود می باشند و می توانید به راحتی نصب کنید . اپلیکیشن های معمولی در گوشی همراه می توانند به صورت  آفلاین کار کنند و دردسترس باشند . از این اپلیکیشن ها می توان برای برنامه هایی مانند شتاب سنج ، gps  و ... استفاده شود.
معرفی اپلیکیشن های تحت وب :
در حقیقت اپلیکیشن های تحت وب ،وب سایتهایی هستند که در بعضی مواقع مانند اپلیکیشن به نظر می رسند . این اپلیکیشن ها توسط  HTML5   برنامه نویسی می شوند . شما برای دسترسی به این اپلیکیشن ها باید مانند دسترسی به وبسایت عمل نمایید به این صورت که URL  مورد نظر خود را در موتور جستجو وارد نمایید و بعد از جستجو آن را نصب کنید .
معرفی اپلیکیشن های ترکیبی :
اپلیکیشن های ترکیبی ویژگی هر دو اپلیکیشن معمولی و تحت وب را دارا می باشند . این اپلیکیشن هابا استفاده از زبان  HTML5 نوشته می شوند که به خاطرداشتن این ویژگی شما می توانید آن ها را در مرور گر جستجو و نمایش دهید . همچنین این اپلیکیشن ها در  App store  موجود می باشند .
در حال حاضر بیش تر شرکت ها از این نوع اپلیکیشن ها برای نمایش صفحات وب سایت استفاده می کنند .  
معرفی اپلیکیشن

مقایسه بین اپلیکیشن ها :
هر کدام از نوع سه نوع اپلیکیشنی که در قسمت بالا توضیح دادیم دارای مضرات و مزیت های متفاوتی می باشند که به طور خلاصه می توان به موارد زیر اشاره نمود .
دسترسی به امکانات گوشی همراه :اپلیکیشن های معمولی می تواند به امکانات گوشی همراه مانند دوربین یا  gps  دسترسی داشه باشند و از این امکانات استفاده کنند اما اپلیکیشن های تحت وب این ویژگی را ندارد و نمی توانند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند .


استفاده از اپلیکیشن در زمان آفلاین : شما زمانی که به اینترنت دسترسی ندارید می توانید بدون هیچ مشکل و محدودیتی به اپلیکیشن های معمولی دسترسی داشته باشید و از آن ها استفاده نمایید . اپلیکیشن های تحت نیز به دلیل این که کش های موجود در مرورگرها نیز به صورت HTML5 می باشند می توانند به صورت آفلاین نیز  عمل کنند، اما نسبت به اپلیکیشن های معمولی محدود تر می باشند.


قابلیت دسترسی : دسترسی به اپلیکیشن ها برای کاربران بیساز حائز اهمیت است . اپلیکیشن های تحت وب نسبت به اپلیکیشن های دیگر بیشتر در دسترس می باشند که این مزیت بسیار خوبی برای این نوع از اپلیکیشن ها است .


مقایسه سرعت اپلیکیشن ها اپلیکیشن های معمولی از نظر سرعت برهمه اپلکیشن ها برتری دارند . به طوری  که MARK ZURKERBERGد راظهار نظری در ربطه با سرعت اپلیکیشن ها گفت  "که بزرگترین اشتباه فیس بوک این است که به عنوان یک وب سایت در گوشی های همراه ظاهر می شود، نه به عنوان یک اپلیکیشن معمولی. "
نصب : نصب اپلیکیشن ای معمولی و ترکیبی از اپلیکیشن های تحت وب آسان تر می باشد به این دلیل که برای نصب اپلیکیشن های تحت وب باید از بوک مارک استفاده شود که بیشتر کاربران با بوک مارک آشنایی ندارند .


مقایسه نگهداری اپلیکیشن ها :   از آنجایی که اپلیکیشن های معمولی فقط برای یک سیستم عامل نوشته می شوند نگه داری آن هاچه برای کاربر و چه برای برنامه نویس با مشکل همراه است اما، نگه داری یک اپلیکیشن تحت وب و یا اپلیکیشن ترکیبی می تواند به سادگی نگه داری یک صفحه وب سایت باشد و هر زمان که کاربر نیاز داشت، امکان پذیر است.
هزینه های برنامه نویسی اپلیکیشن ها: هزینه طراحی اپلیکیشن های تحت وب به دلیل این که هر طراح سایت و کسی که با HTML  آشنایی دارد می تواند طراحی را انجام دهد بسیار کم تر از طراحی دیگر اپلیکیشن ها می باشد به دلیل این که طراحی اپلیکیشن های دیگر نیاز به تخصص و مهارت خاص می باشد .  


مقایسه رابط های کاربری اپلیکیشن ها : شاید یکی از اهداف شما این است که تجربه کاربری را از سیستم عامل اجرای اپلیکیشن خود مهیا سازید، اپلیکیشن های معمولی در این زمینه بسیار موفق تر عمل کرده اند  شما با اپلیکیشن های ترکیبی یا تحت وب نیز می توانید این تجربه را به دست آورید ولی اپلیکیشن های معمولی دارای گرافیک و طراحی بیشتری هستند که اپلیکیشن های تحت وب آن ها را دارا نمی باشند.
ما در قسمت بالا این اپلیکیشن ها را فقط در برخی از ویژگی ها مقایسه کردیم که تمام جنبه ها نبودند و اپللیکیشن ها از جنبه های بسیاری باهم تفاوت دارند و قابل مقایسه هستند .
 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

برچسب ها

نظرات کاربران

ارسال نظر

    نظری ثبت نشده است .

نظر خود را راجب این مقاله بنویسید :

آخرین مقالات
برچسب ها