Gtmetrix چیست

سایت ها و ابزارهای آنلاین بسیاری در زمینه طراحی سایت و سئو وجود دارد که به طراحان وب سایت ها و سئو کاران کمک بسیار زیادی در بهینه سازی وب سایت می کند . یکی از مهم ترین و موثرترین عوامل در زمینه بهینه سازی وب سایت ها سرعت می باشد که سئو کاران و طراحان بسیاری بر این عامل تمرکز دارند . gtmetrix یکی از ابزارهای آنلاین قوی و پرطرفداری است که به شما در زمینه بهینه سازی سرعت سایت کمک فراوانی می کند . ما در این مقاله به طور کامل بهینه سازی سایت با gtmetrix و مزایای آن را برای شما شرح خواهیم داد . با ما تا پایان این مطلب همراه باشید . قبل از اینکه بخواهیم gtmetrix را توضیح دهیم اجازه بدهید در مورد سرعت سایت و عوامل موثر برآن صحبت کنیم .

سرعت سایت چیست ؟

سرعت سایت اصطلاحی است که سئو کاران بسیار از آن استفاده می کنند . سرعت سایت زمان بارگذاری و لود شدن کل سایت است . بین سرعت سایت و سرعت صفحات سایت رابطه مستقیم وجود دارد . هرچه سرعت بارگذاری صفحات سایت بیشتر باشد سرعت بارگذاری سایت هم بیشتر می شود . گوگل در سال های اخیر اعلام کرده است که سرعت وب سایت یکی از مهم ترین عوامل در رتبه بندی و سئو سایت  است . هرچه سرعت سایت بالاتر برود زمان بارگذاری کم تر و رتبه وب سایت در گوگل بالاتر می رود . حالا که متوجه اهمیت سرعت بارگذاری وب سایت شدید سعی کنید با عوامل موثر در افزایش سرعت وب سایت آشنا شوید و آن ها را در طراحی وب سایت خود بکار ببرید . از جمله مهم ترین عوامل موثر در افزایش سرعت وب سایت می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • فشرده سازی فایل ها
  • کوچک کردن کدها
  • فعال کردن کش مرور گر
  • بهینه سازی تصاویر

حالا پس از آشنایی مختصر با سرعت وب سایت به سراغ مبحث اصلی خود یعنی  gtmetrix  می رویم .

 حتما بخوانید

بررسی پروتکل https و مزایا ومعایب آن

Gtmetrix  چیست ؟

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم gtmetrix  یکی از ابزارهایی است که برای بهینه سازی سرعت وب سایت از آن اه استفاده می شود . این سرویس یکی از سرویس های دو شرکت بزرگ یاهو و گوگل است . این سرویس وب سایت شما را به طور کامل بررسی می کند و مورد ارزیابی و تحلیل قرار می دهد . مشکلات وب سایت شما را شناسایی می کند و برای برخی از این مشکلات راه حل ارائه می دهد . در  gtmetrix  به دلیل اینکه عوامل متعددی مانند تعداد بازدیدکننده ها و سرعت سرور در طول روز می تواند تاثیر گذار باشد اندازه گیرری سرعت سایت را در چند زمان متفاوت انجام دهید و میانگین این اندازه ها را به عنوان اندازه سرعت سایت در نظر بگیرید .

روش استفاده از gtmetrix :

برای آنالیز و تحلیل وب سایت خود با استفاده از Gtmetrix   به سایت  gtmetrix .com  مراجعه نمایید و نام دامنه خود را در مکان مشخص وارد کنید و دکمه    Analyze   را کلیک کنید . پس از آن سایت شما آنالیز می شود و اطلاعات مربوط در اختیار شما قرار داده می شود . نتیجه ای که در این سایت به شما داده می شود به دو دسته  page speed  و yslow  تقسیم می شود که  page speed  سرعت سایت را نشان می دهد و yslow  عملکرد وب سایت و سرور را به شما نمایش می ده . امتیازها در جی تی متریکس از  f  (بسیار بد ) شروع  و تا  A  (بسیار عالی  )  ادامه دارد .

ابزارهای مختلف  gtmetrix :

در ابتدا پس از آنالیز برای شما نام دامنه  ، زمان آنالیز و مکان سرور و همچنین نام مرورگری که شما با استفاده از آن آنالیز را انجام داده اید را نمایش می دهد و بعد از آن به سراغ قسمت های بعدی می رود .

ابزارهای مختلف  gtmetrix

Page speed scorce :

در این قسمت  gtmetrix میزان بهینه بودن سایت براساس فاکتورهای گوگل را برحسب درصد بیان می کند .مثلا سایت Raysan.ir  در این جا امتیاز 97% درصد یعنی رتبه A  را دریافت کرده است .

Page speed scorce

Yslow scorce:

در این قسمت  gtmetrix میزان بهینه بودن سایت براساس فاکتورهای یاهو را برحسب درصد بیان می کند .مثلا سایت Raysan.ir  در این جا امتیاز 78% درصد یعنی رتبه   c را دریافت کرده است .

Yslow scorce

Full load time :

این قسمت زمان بارگذاری سایت بر حسب ثانیه را نشان می هد .

Total page size :

سایز صفحه ای که بارگذاری شده است را نشان می دهد .

Request :

این قسمت تعداد درخواست هایی که برای بارگذاری قسمت های مختلف صفحه شامل عکس ، css  و js به سرور داده می شود  را به ما نشان می دهد .

Page speed :

این قسمت به طور کامل بررسی های گوگل را همراه با خطا و راه حل به شما نشان می دهد .

Yslow :  

این قسمت به طور کامل بررسی های یاهو  را همراه با خطا و راه حل به شما نشان می دهد .

Waterfall :

این قسمت اطلاعات مفیدی از نحوه بارگذاری سایت بر حسب نمودار به ما نمایش می دهد .

Timing :

این قسمت زمان onload  سایت را به شما نشان می دهد . توجه کنید که  onload با fuulload  با هم تفاوت دارند و onload  به زمان بارگذاری اولیه سایت گفته می شود ولی fuulload  بارگذاری کامل سایت است .

Video :

شما در هنگام شروع آنالیز تیک مربوط به فیلم را می زنید و از آنالیز سلیت شما فیلم تهیه می شود .

History :

این قسمت نموداری از آنالیزهایی که بر روی یک سایت انجام داده اید را به شما نشان می دهد  .

در این مقاله ما بهینه سازی سایت با  gtmetrix  را به صورت کامل مورد بررسی قرار دادیم . پیشنهاد میکنیم برای بهینه سازی سئو وب سایت خود از این روش استفاده نمایید .

 حتما بخوانید

هفت اشتباه سئو وبمستران کسب و کارها

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهپنل smsواتس اپتماس