سیستم عامل آی او اس

در سال 2007 شرکت اپل سیستم عامل آیفن را معرفی کرد . سیستم عامل آیفون در ابتدا برای iophneوipad touch مورد استفاده قرار می گرفت و پس از مدتی برای apple tv و ipadنیز مورد استفاده قرار گرفت. شرکت اپل برای در امان بودن سیستم عامل خود از خطرها اجازه استفاده از این سیستم عامل را به محصولات شرکت های دیگر نمی دهد . این سیستم عامل در ابتدا با نام iphone run osx شناخته می شد .که بعدها با توسعه و ارائه کیت sdk به iphone os تغییر نام داد و سرانجام در سال 2010 شرکت اپل مجوزعلامت تجاری ios که در اختیار شرکت cisco بود را گرفت و سیستم عامل خود را با نام ios معرفی کرد .

سیستم عامل آی او اس

مزایا و معایب سیستم عامل  ios :

یکی از بزرگ ترین مزیت های سیستم عامل ios  هماهنگی بین سخت افزار و نرم افزار است . زیرا این سیستم عامل فقط برای سخت افزارهای شرکت اپل ساخته شده و گوشی ها با سیستم عامل های دیگر قادر به استفاده از آن ها نیستند .
پیش از عرضه ios تلفن های هوشمند صفحه نمایش لمسی نداشتند ،آیفون با تعویض ویژگی های آن زمان با صفحه نمایش خازنی مدل تعاملی با صفحه لمسی را به مدل پیش فرض تبدیل نمود و همین مساله باعث پیشرفت خارق العاده سیستم عاملios شد .

یکی دیگر از مزیت های آیفون بهتر عمل کردن نقشه گوگل در آیفون نسبت به سایر پلتفرم ها می باشد.
مزیت های سیستم عامل  ios  رفته رفته با پیشرفت این سیستم عامل و ارائه نسخه های بالاتر افزایش یا فت و بر تعداد آن ها افزوده شد .

 حتما بخوانید

معرفی و بررسی سیستم عامل اندروید

انحصاری بودن سیستم عامل  ios  باعث بالارفتن قیمت محصولات شرکت اپل می شود و همین امر باعث می شود که نسبت به سایر گوشی های هوشمند افراد کم تری توان خرید محصولات این شرکت را داشته باشند  .

همچنین در گوشی های آیفون به دلیل اینکه دسترسی به منابع سیستم و فایل های سیستمی به راحتی امکان پذیر نیست رفع خطاها به راحتی امکانپذیر نمی باشد .

سیستم عامل  ios  نسبت به سیستم عامل های دیگر از برنامه های رایگان کم تری برخوردار میباشد و جابه جایی اطلاعات بر روی این گوشی ها نسبت به سیستم عامل های دیگر است .

نکاتی که در بالا ذکر شد برخی از معایب سیستم عامل  ios است .

ویژگی های سیستم عامل ios

ویژگی های سیستم عامل  ios :

ویژگی های منحصر به فردسیستم عامل ios  باعث محبوبیت این سیستم عامل در بین کاربران شده است . سیستم عامل  ios  به طور کلی به چهار قسمت مجزا تقسیم می شود که عبارتند از :

لایه اصلی ،لایه خدمات ، لایه رسانی و لایه لمسی

همچنین این سیستم عامل شامل قسمت های صفحه اصلی ، پوشه ها ، مرکز هشدا و مرکز بازی است که در زیر به طور جداگانه به بررسی هر یک از آن ها می پردازیم .

صفحه اصلی :

در صفحه اصلی تمام برنامه های نصب شده بر روی دستگاه نشان داده می شود و در پایین صفحه اصلی  dok  وجود دارد که کاربر بدون خروج از یک برنامه می تواند به برنامه دیگر برود .

پوشه :

ساخت پوشه با  ios4  معرفی شد . برای ساختن پوشه کافی است که آیکون ها را در حالت jiggle mode قرار دهید و آیکونی را بر سر آیکون دیگری بکشانید .

مرکز هشدار :

این مرکز در ios5  معرفی شد و وظیفه آن نمایش اطلاعیه هایی است که از ایمیل ، پیامک و … ارسال می شود .

مرکز بازی :

game center در صفحه اصلی دستگاه است و به کاربران این امکان را می دهد تا به کمک  match making  بازی های تحت اینترنت را چند نفره بازی نمایند .

در این مقاله ما به معرفی سیستم عامل  ios و یرخی از ویژگی های آن پرداختیم در مقاله های آتی در به معرفی نسخه های مختلف این سیستم عامل خواهیم پرداخت .

 حتما بخوانید

معرفی و بررسی سیستم عامل اندرویرد (۲)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهپنل smsواتس اپتماس