تاثیر amp روی سئوی سایت

amp یکی از مجموعه ابزاری است که بر روی رتبه بندی سایت ها تاثیر گذار است. در واقع سایت هایی که از amp استفاده می کنند می توانند در رتبه های بالاتری از صفحه نتایج گوگل قرار بگیرند. اگر در گوگل کلمات مختلفی را سرچ نموده باشید در برخی از موارد این علامت را در گوشه جستجوی صفحه سایت می بینیم. با توجه به اینکه روز به روز به تعداد افرادی که از موبایل برای دستیابی به اینترنت استفاده می کنند افزوده می شود لازم است تا سایت ها از برنامه هایی استفاده کنند که محتوای آن ها را با سرعت بالا بر روی موبایل نمایش دهد. افراد ممکن است برای هدف های مختلفی از موبایل استفاده کنند که کیفیت و سرعت سایت هایی که از آن استفاده می کنند برایشان از اهمیت بالایی برخوردار است.

 قبل از خواندن این مقاله پیشنهاد میکنیم برای اشنایی بیشتر با بحث سئو مقاله مزایا و تکنیک های بهینه سازی سایت را مطالعه کنید .

یکی از ابزارهایی که برای این کار می توان از آن استفاده نمود amp می باشد. این برنامه در سال 2016 توسط گوگل رونمایی شده است و کار اصلی آن بالا بردن سرعت نمایش محتوای سایت ها می باشد.

 هدف اصلی amp که یک برنامه متن باز گوگل است در واقع بالا بردن سرعت تماشای محتوای سایت در موبایل است. اگر از amp در یک سایت استفاده شود می توان به راحتی مطالب اصلی سایت را مشاهده نمود. این برنامه باعث می شود تا جزئیات سایت در موبایل نمایش داده نشده و سایت برای نمایش در موبایل بهینه شود.

در تعریف دیگر می توان گفت هدف این برنامه کاهش استفاده از کد های جاوا از طریق ارائه یک سری کد و تک خاص از html می باشد زیرا استفاده از کد های جاوا باعث کاهش سرعت لود شدن صفحات می شود.برای آشنایی با عوامل موثر در افزایش سرعت مقاله بررسی روش های افزایش سرعت سایت را بررسی نمایید .

یکی از جاهایی که از این برنامه به خوبی استفاده شده است در نشان دادن سریع مقالات فیسبوک برای مخاطبان است که توانسته باعث راحتی کاربرانی شود که از این برنامه استفاده می کنند.

 حتما بخوانید

Gtmetrix چیست ؟

برای اینکه بدانیم این برنامه چگونه کار می کند باید گفت که amp با استفاده از ساختار خاص خود که در آن از اولویت بندی صفحات استفاده شده است به راحتی و با سرعت بالا محتوا را برای نسخه های مختلف نمایش می دهند.

اولویت بندی این برنامه به این صورت است که ابتدا تمام صفحه مورد نظر لود شده و نمایش داده می شود و سپس عناصر داخلی آن صفحه مانند فیلم، عکس و … نمایش داده می شود.

مزیت های استفاده از amp و تاثیر آن در سئو سایت

همانطور که می دانید یکی از عواملی که می تواند در سئوی سایت ها اثر گذار باشد و بتواند آن را در بین رتبه های بالای رده بندی جستجوی موتور های گوگل نمایش دهد استفاده از نسخه ی موبایل یک سایت است. این برنامه باعث می شود تا محتوای سایت با سرعت بالا بر روی موبایل نمایش داده شده و کاربران بتوانند به راحتی از تمامی امکانات آن استفاده نمایند.

 

مزیت های استفاده از amp

استفاده از این برنامه باعث می شود تا کاربر به راحتی بدون اینکه مجبور باشد تمامی محتوای سایت را مشاهده نمایید به محتوای مورد نظر خود برسد.

استفاده از کد های جاوا اسکریپ در همه جا مجاز نمی باشد به همین دلیل از کد های html استفاده می کنند. استفاده از این برنامه باعث بهینه شدن کد های html شده است. همین امر می تواند دسترسی کاربران موبایلی در جستجوهای مختلف به این صفحات از سایت را آسان تر کرده و باعث افزایش مخاطبان و مراجعه کنندگان به این سایت شود.

استفاده بسیاری از سایت ها و کمپانی های معتبر از برنامه amp نیز مهر تاییدی بر مهم بودن این برنامه در بهینه شدن سایت ها باشد.

بنابراین می توان گفت یکی از مزیت های استفاده از amp در واقع بهینه نمودن سئوی سایت و بالا بردن سایت در رتبه بندی های گوگل می باشد.

کاربرد های amp

amp بیشتر در کجاها کاربرد دارد؟

با توجه به تعریف هایی که از برنامه شد و همچنین بیان مزیت های آن  تاثیرش بر سئوی سایت می توان به راحتی متوجه شد که در دنیای موبایلی امروز تمامی سایت ها به این برنامه نیاز دارند.
اما برای برخی از سایت ها مانند سایت های خبری استفاده از این برنامه بسیار واجب تر بوده و باعث می شود تا کاربران بیشتری به این سایت ها و محتوای آن ها در کمترین زمان ممکن دسترسی داشته باشند.
به  همین دلیل است که سایت های خبری با استخدام کارشناسان و متخصصان در این زمینه سعی می کنند تا در رتبه های بالای جستجوی موبایلی قرار بگیرند. این امر میسر نمی شود مگر با استفاده درست و مناسب از برنامه amp که باعث افزایش سرعت بارگذاری مطالب و در نتیجه افزایش رتبه بندی سایت می شود.

محدودیت های amp

مانند دیگر برنامه ها و ابزار ها استفاده از این برنامه نیز محدودیت های مختلفی را به دنبال دارد. برای اینکه بتوانیم به بهترین شکل ممکن از این برنامه برای ارتقاء رتبه بندی سایت و افزایش سرعت بارگذاری محتوا در موبایل استفاده نماییم باید با محدودیت های amp آشنایی لازم را داشته باشیم.

از جمله مهم ترین محدودیت های amp می توان به عدم توانایی استفاده جاوا اسکریپ ها از این برنامه و قابلیت های آن اشاره نمود.

وقتی که از این برنامه برای سایت خود استفاده می کنید باید بدانید که عکس ها زمانی بارگذاری می شوند که پیمایش کامل روی آن ها صورت گرفته باشد.

یکی دیگر از محدودیت های amp را می توان به لزوم استفاده از نسخه css برای استفاده از این برنامه و قابلیت های اشاره نمود.

 

amp برای چه کسانی مهم است؟

استفاده از این برنامه برای سایت های مختلفی اهمیت دارد اما می توان بیشترین اهمیت آن را به افرادی داد که در امر سئوی سایت مشغول هستند. این افراد به خوبی می دانند که استفاده از برنامه amp تا چه اندازه می تواند باعث ارتقای رتبه بندی آن ها در نتایج گوگل شود.

برای کسانی که از این برنامه در سایت های مختلف استفاده می کنند نحوه استاندارد سازی این برنامه و صفحه سایت مورد نظر بسیار مهم است.

برای استاندارد سازی صفحات سایت بر طبق برنامه amp باید ابتدا صفحه ی مورد نظر طراحی سایت را بر طبق استاندارد های این برنامه طراحی نماییم برای این کار می توان از برنامه ها و ابزار های مختلفی استفاده نمود.

 

 حتما بخوانید

بهترین ابزارهای گوگل برای مدیریت سایت

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهپنل smsواتس اپتماس