انتخاب bounce rate

bounce rate یا نرخ پرش یکی از مهمترین عواملی است که سلامت و کارایی یک سایت را نشان خواهد داد و یکی از ملزوماتی محسوب می شود که مدیری باید درباره bounce rate سایت خود مطالعه کرده و درباره بالا یا پایین بودن آن و دلایل مرتبط با این امر مطالعه کنند و مشکلات مربوط به بانس ریت را حل نماید. نرخ پرش در عین اهمیت داشتن در الگوریتم های رتبه بندی گوگل بسیار پیچیده و درک نشده است و هنوز دقیقاً در مورد آن مطالعه ی رسمی صورت نگرفته است، اما همواره برای حل این موضوع راه کارهایی پیشنهاد شده است که می توان با استفاده از آن bounce rate ایده آل یک سایت را مشخص نمود و برای اصلاح آن راهکار هایی را نیز مطرح کرد.

bounce rate یا نرخ پرش چیست؟

شاید اگر از دید گوگل بخواهیم نسبت به تعریف bounce rate اقدام کنیم کمی سخت و مبهم باشد زیرا در دید گوگل بانس ریت درصد زمانی است که طی یک بازدید از یک صفحه انجام می شود ، به عبارت دقیق تر باید بگوییم که نرخ پرش درصد بازدید هایی است که یک کاربر بدون اینکه در صفحه اعمالی را انجام دهد بلافاصله آن صفحه را ترک خواهد کرد.
به عبارت دیگر bounce rate به معنای خروج بازدیدگان بدون داشتن تعامل با سایت شما است ، در این نرخ بازدیدکنندگان حتی یک کلیک نیز در سایت انجام نداده و مستقیماً از صفحه خارج خواهند شد. همه این موارد در سئو سایت شما تاثیر گذار است اگر اطلاع کاملی در این زمینه نداریه به صفحه سئو سایت در اصفهان مراجعه کنید و باز به این مقاله بازگردید و ادامه دهید

بررسی bounce rate در ابزار گوگل آنالیتیکس

برای این کار باید ابتدا وارد حساب کاربری خود در گوگل شده و پس از مراجعه به ابزار گوگل آنالیتیکس وارد بخش Audience شوید، در این بخش گزینه های مختلفی وجود دارد اما برای مشاهده bounce rate سایت خود باید گزینه Overview را انتخاب نمایید تا در صفحه نمایش داده شده بتوانید نرخ پرش سایت خود را مشاهده نمایید.

همان‌طور که از گزینه انتخاب شده کاملاً مشخص است، این یک دید کلی است و تنها bounce rate کل سایت شما را نمایش خواهد داد و به عبارتی میانگینی از تمامی نرخ های پرش صفحات مختلف است اما در واقع یک وب سایت دارای چندین نرخ پرش برای صفحات جداگانه خود است و هر کدام از این بانس ریت ها می تواند درصد خروج کاربران از صفحه انتخاب شده را مشخص نماید.

ابزار گوگل آنالیتیکس

در ادامه این مطلب به بررسی دقیق تر نرخ پرش خواهیم پرداخت و مشخص خواهیم کرد که چگونه می توان در مورد نرخ پرش در دستگاه های مختلف اطلاعاتی را به دست آورد زیرا bounce rate در تمامی دستگاه ها با یکدیگر متفاوت است.

چه عواملی بر bounce rate تأثیر گذار خواهد بود؟

البته در حالت کلی نمی توان دقیقاً مشخص کرد که نرخ پرش و bounce rate یک وب سایت به چه عواملی بستگی دارد اما بر کسی پوشیده نیست که بانس ریت در واقع به چندین فاکتور کلیدی وابسته است و در ادامه این مطلب ما قصد داریم تمامی این فاکتور ها را بررسی نماییم در نتیجه با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.

•    نوع ترافیکی که باعث جذب کاربر می شود

در توضیح این عنوان باید گفت که در برخی وب سایت ها کاربران و بازدیدکنندگان اختصاصاً به دنبال شرکت شما هستند و یا در برخی از سایت ها و کسب و کار ها هدف بازدید کنندگان از مراجعه به سایت شما مطالعه اطلاعاتی است که شما در آن درج کرده اید و در قالب بلاگ منتشر نموده اید.

افرادی که وب سایت شما را می شناسند و از قبل با آن آشنایی دارند در نتیجه نسبت به باقی کاربران نرخ پرش کمتری داشته و بیشتر در وب سایت شما گشت و گذار خواهند کرد همین موضوع باعث بهبود bounce rate سایت شما خواهد شد، البته در برخی موارد نیز اگر شما صاحب یک فروشگاه آنلاین باشید باید ببینید که قصد ورود کاربران به سایت شما مطالعه و تحقیق است و یا خرید محصول درج شده در سایت!

• منبع اصلی ترافیک ورودی سایت شما

موضوع دیگری که در bounce rate یک وب سایت بسیار اهمیت دارد منبعی است که باعث می شود کاربران به سایت شما هدایت شوند، به عنوان مثال اگر کاربران و بازدید کنندگان سایت شما از طریق جستجوهای موتور جستجو گر گوگل با وب سایت شما آشنا شده باشند و وارد محیط کاربری سایت شما شوند قطعاً نرخ پرش کمتری دارند زیرا آن ها با یک جستجوی مناسب به سایت شما رسیده اند ولی در مقایسه با کاربرانی که توسط تبلیغات فیسبوک و شبکه های اجتماعی وارد سایت شما شده اند قطعاً زمان بیشتری را صرف گشت و گذار در سایت خواهند کرد.

ترافیک ورودی سایت

• صفحات هدف بازدیدکنندگان وب سایت شما

به طور مثال می توان گفت که صفحاتی که موضوعات نامرتبطی دارند نسبت به صفحات اصلی، محصولات و خدمات سایت شما نرخ پرش بالاتری داشته و کمتر توان جذب کاربران را دارند، فرض کنید یک کاربر مستقیماً وارد صفحه اصلی سایت شما شده است، خب در چنین شرایطی احتمال خروج در لحظه این بازدید کننده بسیار پایین است اما اگر همین کاربران وارد صفحات قدیمی سایت شما شوند که ربطی به محصولات و خدمات و یا حتی بخش های دیگر سایت شما ندارد باعث خواهد شد تا bounce rate به شدت افزایش پیدا کند.

• طراحی صفحات سایت شما

برخی از سایت ها طوری طراحی شده اند که بسیار گمراه کننده بوده و گشت و گذار در آن ها کمی دشوار است و یا در مواردی برخی سایت ها ظاهری پیش پا افتاده داشته و اصلاً جذاب نیستند، البته طراحی واکنش گرای سایت ها نیز در مورد bounce rate بی تأثیر نیستند و قطعاً سایت هایی که واکنش گرا نبوده و کاربر با دستگاه های مختلف نمی تواند آن را مشاهده نماید باعث خواهد شد که اقدام به ترک وب سایت شما کنند!

 حتما بخوانید

تگ Canonical چیست و چه کاربردی دارد؟

• شفافیت در بیان موضوع و سرعت بارگذاری سایت

کاملاً واضح و مبرهن است که اگر یک کاربر در سایت شما دچار سردرگمی شود و نتواند مطلب مورد نظر خود را به راحتی پیدا کند وب سایت شما را ترک خواهد کرد، و یا اگر کاربر برای بارگذاری شدن سایت شما زمان زیادی را منتظر بماند با توجه به سرعت بالای تکنولوژی این روزها، قطعاً تصمیم به ترک وب سایت شما خواهد گرفت.

سرعت بارگذاری سایت

bounce rate سایت باید در چه حدودی باشد؟

در این مورد شاید قاعده دقیقی وجود نداشته باشد اما محققان و متخصصان امر سئو معتقد هستند که بهتر است bounce rate یک سایت همواره باید زیر 40 درصد باشد و کاربران کمتری از سایت خارج شوند، البته اگر رنج نرخ پرش سایت شما بین 40 الی 55 درصد باشد نیز خوب بوده و مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد اما اگر بانس ریت سایت شما بالای 60 درصد است قطعاً نیاز مبرم به بهینه سازی سایت وجود دارد.

اگر bounce rate سایت شما بالای 90 درصد و یا زیر 20 درصد است نیز قطعاً باید تعجب کنید زیرا این اعداد نشان دهنده مشکلات در کد نویسی و نظارت سایت شما است که باعث می شود آمار و ارقام درستی از نرخ پرش محاسبه نشود.

bounce rate سایت

دلایل بالا بودن bounce rate چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که باعث خواهد شد نرخ پرش یک وب سایت به طرز عجیبی رشد داشته باشد اما مهمترین دلایلی که باید به آن ها توجه ویژه داشته باشید در ادامه ذکر شده است.

•    دلیل اول: ترافیک خریداری شده تبلیغاتی توسط شما و یا هدایت از شبکه های اجتماعی

برخی افراد معتقد هستند که با خرید ترافیک و تبلیغات از شبکه های اجتماعی می توانند کسب و کار خود را گسترش دهند اما این گونه نیست؛ اگر شما نسبت به خرید بازدید یا ترافیک پولی اقدام کنید و کاربران را مجبور به بازدید از سایت خود کنید در نتیجه نرخ پرش و bounce rate سایت شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد زیرا کاربر به اختیار خود وارد سایت شما نشده است و به نوعی مجبور به بازدید از سایت شما شده و در نتیجه در زمان کوتاهی وب سایت شما را تر خواهد کرد.

ترافیک خریداری شده تبلیغاتی

بالا بودن bounce rate ترافیک های حاصل از تبلیغات کاملاً معمولی بوده و طبیعی است زیرا کاربران در حالت جستجوی معمولی و طبیعی به دلخواه وارد سایت شما شده اند و در نتیجه وقت بیشتری را صرف بازدید خواهند کرد.
در تصویر زیر می توانید نمونه ای از این مشکل را مشاهده نمایید، یک وب سایت دقیقاً به دلیل استفاده از تبلیغات پولی و شبکه های اجتماعی نرخ پرش بیشتری داشته و حتی نرخ پرش بسیار عالی جستجو های طبیعی نیز نتوانسته مشکل جمع بندی bounce rate سایت را حل نماید و در حالت کلی بانس ریت سایت به شدت بالاست.

ترافیک های حاصل از تبلیغات

دلیل دوم: مطالبی که باعث جذب مخاطب خواهد شد جذاب نیستند!

در بیشتر مواقع صاحبان کسب و کار ها می کوشند تا با تولید محتوای بهتر و جذاب تر نسبت به جلب نظر مخاطب اقدام مؤثر نمایند اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که علیرغم جذاب بودن برخی مطالب سایت و ترافیک بالایی که جذب خواهد کرد، برخی کاربران و بازدید کنندگان هدفشان کاملاً متفاوت بوده و می خواهند از خدمات تجاری سایت بهره ببرند در نتیجه نرخ پرش و bounce rate صفحات وبلاگ نسبت به صفحات اصلی و خدماتی سایت بیشتر خواهد بود و کاربران دوست دارند زمان بیشتری را صرف مطالعه خدمات و محصولات سایت شما نمایند.
طبق بررسی های انجام شده بر روی نمونه های موجود bounce rate بخش مربوط به وبلاگ یک سایت حدودا 90 درصد بیشتر از نرخ پرش صفحات دیگر است و این موضوع در تصویر زیر نیز به وضوح قابل مشاهده است.

جذب مخاطب

دلیل سوم: حجم ترافیک جذب شده از طریق موبایل و دستگاه های هوشمند بر افزایش  bounce rate تأثیر گذار است

اگر در شاخصه های موجود در وب سایت نرخ پرش کاربران موبایلی شما بالاتر است این بدین معنی است که علیرغم بازدید های بالای جذب شده از طریق تلفن های همراه اما کاربران میلی به گشت و گذار در صفحات نداشته و در نتیجه خیلی زود سایت شما را ترک خواهد کرد در چنین شرایطی نرخ پرش نسخه های موبایلی سایت شما نیز بیشتر است البته به این موضوع نیز توجه کنید که اگر نرخ بازدید و bounce rate نسخه موبایلی سایت شما بالا باشد پس از مدتی گوگل تمامی این اطلاعات را بررسی خواهد کرد.
پس از بررسی های اطلاعات مرتبط با بازدید های موبایلی و bounce rate بالای این نسخه از سایت شما، گوگل اهمیت بیشتری به موضوع واکنش گرا بودن نسخه های مختلف وب سایت شما خواهد داد و در نتیجه در سئوی سایت شما نیز تأثیر گذار تر از قبل خواهد بود لذا باید بیش از پیش به موضوع واکنش گرا بودن سئوی سایت خود بپردازید و به آن اهمیت دهید.

در مورد دلایل دیگر و نکات دیگر مربوط به bounce rate  در مقالات بعدی صحبت خواهیم کرد .

 حتما بخوانید

Excluded یا بخش صفحات ایندکس نشده در کنسول گوگل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهپنل smsواتس اپتماس