excluded در کنسول گوگل

در این قسمت شما صفحاتی از وبسایت خود را می بینید که تصمیم گرفته اید گوگل آنها را ایندکس نکند و در فهرست نمایش صفحات وبسایت شما قرار ندهد. البته این قضیه استثنا هم دارد. زیرا علاوه بر اینکه شما خودتان صفحات وبسایت خود را برای نمایش توسط گوگل، انتخاب می کنید و از گوگل می خواهید که آنها را ایندکس نکند، خود گوگل نیز دست به کار شده و صفحاتی از وبسایت شما را از نظر خودش مفید نیستند، در فهرست صفحات بخش Excluded قرار می دهد.

اگر شما در طراحی سایت اصفهان خود این موارد را در نظر بگیرید خیلی مفید تر هست ، تا بعد از وارد کردن اطلاعات به دلیل اینکه بطور مستقیم در سئو در اصفهان یا هر جا که سئو میکنید تاثیر میگذارد .

1- موارد Blocked by ‘noindex’ tag:

گوگل:درباره این صفحات گوگل به شما توضیح می دهد که این صفحات به دستور شما و با قرار دادن دستور noindex روی آنها، از ایندکس کردن این صفحات خودداری نموده است و آنها را از فهرست نمایش حذف نموده است.
گوگل مطابق انتظار و دستور شما عمل کرده است و از این جهت هرگونه ایجاد تغییر در ایندکس کردن یا نکردن صفحه مورد نظر به عهده شما است. اگر دستور noindex را از روی صفحه بردارید، قاعدتا گوگل آن را ایندکس گذاری می نماید.
نکته مهم درباره این صفحات، لینک هایی است که شما داخل آنها برای جستجوی گوگل گذاشته اید. با توجه به اینکه شما از نمایش این صفحات در وبسایت خود، خودداری نموده اید، با جستجوی لینک های شما گوگل آنها را پیدا کرده ولی نمایش نمی دهد. بنابراین بهتر است این لینک ها را حذف کنید تا در صورت لزوم، گوگل مسیر جستجوی خود را به سمت لینک های دیگر صفحات وبسایت شما ببرد.

2- موارد Blocked by page removal tool:

گوگل: شما به گوگل دستور داده اید که آدرس این صفحات را فعلا و تا اطلاع ثانوی حذف کند و گوگل به دستور شما این صفحات را ایندکس گذاری نکرده است.
به یاد داشته باشید که ابزار page removal tool یک دستور موقتی روی صفحات وبسایت شما ایجاد می کند و بعد از گذشت مدتی، گوگل دوباره این صفحات را ایندکس گذاری می کند. پس تصمیم خود را بگیرید، اگر قصد حذف همیشگی آنها را دارید، آنها را حذف کنید و یا هر تصمیم دیگری که مدنظرتان است.

Blocked by page removal tool

3- موارد Blocked by robots.txt:

گوگل: درباره این دستور گوگل صفحات منقش به این دستور را در جستجوی خود می یابد، اما آنها را نمایش نمی دهد. ربات گوگل طوری برنامه ریزی شده است که اگر قرار باشد صفحه ای از وبسایت شما را از جستجوی خود کاملا حذف کند، منتظر دستور noindex روی آن است. حال که این دستور روی صفحه شما نیست، این صفحه در نتیجه جستجوهای گوگل خواهد بود، اما گوگل تا اطلاع ثانوی آن را نمایش نمی دهد و اگر پس از گذشت مدتی، شما از این دستور پشیمان نشدید، آن را بطور کامل از لیست جستجوهای خود حذف می کند.

4- موارد Blocked due to unauthorized request (401):

گوگل: ربات گوگل بخاطر عدم اجازه دسترسی مورد نیاز توسط شما در هنگام جستجو با خطای 401، خطایی که به دلیل محدودیت مجوزهای لازم برای دسترسی رخ می دهد، روبرو می شود.
عدم  بروز رسانی و آپدیت کردن صفحات وبسایت شما و لینک های موجود در آن، بعد از هربار وارد کردن یا ویرایش اطلاعات در مرحله بتا، باعث بروز این مشکل می شود. Screamingfrog seo spider ابزار رایگانی است که تواند در پیدا کردن لینک های آپدیت نشده مفید واقع شود.

5- موارد Crawl anomaly:

گوگل: خطایی است که در بازه شماره های 400 تا 500 از انواع خطاها ست. دلیل اصلی ایرادی که وارد می شود، معمولا مشخص نیست. دلایل و ایرادات مختلفی می تواند باعث بروز این خطا شود.

 برای این خطا به مرورگر گوگل بروید و ببینید که این صفحات از وبسایت شما راهی از خود مرورگر دارند یا سرور اصلی سایت شما به مشکلی برخورده است. از ابزارهای کمکی هم استفاده نمایید. Fetch as Google یکی از این ابزارهاست. حتی از شرکتی که هاست و دامین سایت شما را ارائه می دهد، جویا شوید.

کد 200 را نیز برای صفحات مورد نظر امتحان کنید. این کد برای این است که شما مطمئن شوید تا صفحات وبسایت شما با لینک مستقیم باز می شوند و از مسیر صفحه دیگری برای باز شدن صفحات سایت شما استفاده نمی شود. صفحاتی که از بین رفته اند و در صورت جستجوی آنها در مرورگر با خطای 404 روبرو خواهید شد.

موارد Crawl anomaly

6- موارد Crawled – currently not indexed :

گوگل: در حال حاضر این صفحه از سایت شما برای ایندکس شدن، از طرف گوگل تایید نشده است. کاری از دست شما بر نمی آید، گوگل تصمیم گیرنده است. آینده این صفحه در اختیار گوگل است.

احتمالا دلیل اصلی بروز این خطا در محتوا و مفاد صفحه مورد نظر از سایت شما باشد. مشکل محتوایی از نظر فنی، علمی و یا اعتبار لینک های موجود در آن بوجود آمده است. چک کنید که نکات ریز را رعایت کرده باشید. قسمت نظرات کاربران، لینک های موجود در متن و حتی مفاد متن صفحه، همه را بررسی کنید، احتمالا یکی از اینها ایرادی دارد که گوگل این صفحه را ایندکس نمی کند.

7- موارد Discovered – currently not indexed:

گوگل: ربات گوگل هنوز فرصت کافی برای تحلیل این صفحه پیدا نکرده است یا قصد بررسی آن را ندارد. باید در صف انتظار بمانید. البته خبر خوش این است که گوگل این صفحه را دیده است.

قاعدتا صفحه شما توسط ربات گوگل مشاهده شده است و به دلایل مختلف فعلا قصد بررسی آن را ندارد. شاید دلیل اصلی این قضیه، کم ارزش بودن محتوای صفحه مورد نظر باشد. راه حل خیلی ساده است. باید ربات گوگل را دور بزنید. چطور؟ صفحه مورد نظر در سایت های دیگر لینک بدهید، به همین سادگی این مشکل احتمالا برطرف خواهد شد. سعی کنید در سایت های معتبر لینک دهی کنید.

8- موارد Alternate page with proper canonical tag:

گوگل: کاری از دست شما بر نمی آید. ربات گوگل این صفحه را کپی canonical می داند. مرجع گذاری دقیق و عالی باعث بروز این اتفاق توسط گوگل شده است.باید به توصیه گوگل عمل کنید و هیچ کاری انجام ندهید.

موارد Alternate page with proper canonical tag

9-موارد Duplicate page without canonical tag:

گوگل: خود این صفحه از سایت شما که به عنوان canonical شناخته نشده است و گوگل درباره این قضیه مطمئن است. احتمالا کپی هایی از این صفحه موجود است. خودتان دست بکار شوید و تگ canonical را به آن بچسبانید.
کارتان را دقیق انجام دهید. وقتی برای گوگل قرار بر حدس زدن باشد، آنچه اتفاق می افتد ممکن است، آن چیزی نباشد که مدنظر شماست. ساده است اگر قرار بر ایندکس شدن صفحه ای باشد خودتان آن را مشخص نمایید و کار را به گوگل نسپارید.

10-موارد  Duplicate non-HTML page :

گوگل: احتمالا صفحه ای غیر HTML وجود دارد که گوگل آن را بعنوان canonical شناخته است. صفحه مورد نظر می تواند هر فرمتی مانند pdf و یا … داشته باشد.

گوگل همان کاری را کرده است که شما می خواهید و برای شما بهتر است. در مواردی که در سایت دو صفحه مشابه هم وجود داشته باشد که یکی HTML نباشد، گوگل صفحه HTML را ایندکس گذاری می کند و خیال شما از این بابت راحت خواهد بود.

 حتما بخوانید

amp چیست و چه تاثیری بر سئوی سایت دارد

11-موارد Google choose different canonical than user:

گوگل: شما برای ایندکس گذاری این صفحه اقدام کرده اید و به آن تگ canonical چسبانده اید ولی گوگل نظر دیگری دارد. نظر گوگل در این است که شاید بهتر است نظر خود را عوض کنید، صفحات بهتری هم وجود دارد.
دقت کنید وقتی به صفحه ای تگ canonical می زنید، باید از صفحات دیگر به این صفحه لینک دهی کنید. نه از canonical به صفحات دیگر. اگر این اشتباه را کرده باشید، معمولا باعث بروز این مشکل شده اید. همه صفحات را چک کنید و تگ هایتان را دوباره بررسی نمایید. حتی اگر از روی عمد هم این کار را کرده باشید، گوگل آن را از شما قبول نکرده و فرض را بر اشتباه شما می گذارد.

12-موارد Not found (404):

گوگل: وقتی خطای 404 رخ می دهد،احتمالا شما اشتباهی کرده اید. گوگل آدرس را پیدا می کند ولی شما دستوری برای تحلیل آن قرار نداده اید.

به صفحه مذکور نگاه کنید، تکلیف آن چیست؟ آیا برای همیشه حذف کرده اید؟ یا لینک اصلی آن را تغییر داده اید؟ اگر آن را حذف کرده اید که هیچ خطای 404 مهم نیست. فقط باید لینک های موجود در صفحات دیگر وبسایت به این صفحه را حذف نمایید. اگر لینک اصلی آن تغییر یافته است، بروید و لینک های موجود در صفحات دیگر را با یک تغییر مسیر دائمی 301 به لینک جدید انتقال دهید و مشکل حل خواهد شد.

13-موارد Page removed because of legal complaint :

گوگل: شکایت قانونی داشته اید. یک شاکی از این صفحه شما به پایگاه اطلاعاتی گوگل شکایت کرده است.
مواظب مطالبی که در سایت و صفحات آن قرار می دهید باشید. مبادا قانون کپی رایت را رعایت نکنید و بی مهابا هرچه که به دست شما می رسد را در صفحات وبسایت خود قرار دهید. یک عامل دیگر هم می تواند باعث بروز این خطا شود و آن هکرها هستند.

موارد Page removed because of legal complaint

14-موارد Page with redirect :

گوگل: احتمالا آدرس این صفحه شما، تغییر مسیری است که شما از یک آدرس دیگر به آن داده اید. خوب قاعدتا گوگل آن را ایندکس نمی کند.

مشکل باز هم در عدم بروز رسانی لینک های جدیدتان است. تا لینکی را تغییر می دهید، سریع لینک های قدیمی را عوض کنید. وقتی جستجویی برای لینک قدیمی شما می شود، گوگل در جستجوی خود لینک قبلی شما را دارد و کاربر را بعد از پیدا کردن لینک قبلی به لینک جدید هدایت می کند. خودتان کار را برای بالا بردن آمار وبسایت خود در گزارش coverage گوگل سخت می کنید.

15-موارد Queued for crawling :

گوگل: خوشبختانه صفحه وبسایت شما توسط ربات گوگل پیدا شده است ولی فعلا در اتاق انتظار برای رسیدن زمان تحلیل و بررسی منتظر است. هیچ کاری جز انتظار از شما برنمی آید. واقعا بنشینید و منتظر بمانید. صبر تنها راه شماست.

16-موارد Submitted URL dropped :

گوگل: واقعا معلوم نیست که چرا درخواست شما برای ایندکس گذاری هنوز انجام نشده است.
به سراغ صفحه خود بروید و یک خانه تکانی اساسی در آن انجام دهید. اطلاعات قدیمی و تاریخ گذشته، مطالبی که آپدیت آن در اینترنت موجود است و لینک های قدیمی همه باید بروز شوند. اصلا معلوم نیست که چرا گوگل از ایندکس گذاری این صفحه اجتناب کرده است و از قرار دادن آن در پایگاه دیتای خود خودداری نموده است.

17-موارد Submitted URL not selected as canonical :

گوگل: وقتی صفحات زیادی با محتوای مشابه در سایت شما وجود دارد و شما اقدام به canonical کردن هیچ یک ننمائید، این امکان برای گوگل وجود دارد که به انتخاب خود بهترین صفحه را انتخاب و ایندکس گذاری کند. حتی اگر شما درخواست ایندکس خود را برای صفحه دیگری از میان این صفحات تکراری ثبت کرده باشید.

یکبار عرض کردیم هیچ وقت نباید گوگل را به حال خود رها کنید تا از جانب شما حدس بزند. در مورد صفحات مشابه نیز همیشه بهترین صفحه را برای ایندکس گذاری انتخاب کنید. وقتی صفحه ای از نظر گوگل بهتر از سایر صفحات مشابه شناخته می شود و شما آن را برای ایندکس گذاری انتخاب نکرده باشید این مشکل پیش می آید.
بهترین راه حل این است که خودتان برای گوگل تصمیم بگیرید. یک صفحه را به عنوان canonical انتخاب نمایید و تمام لینک ها و آدرس ها را مطابق آن تنظیم کنید.

 حتما بخوانید

تگ Canonical چیست و چه کاربردی دارد؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهپنل smsواتس اپتماس